MIEGAS: kokią ĮTAKĄ daro SVORIO REGULIAVIMUI?

Išmokite naudotis įrankiais, kurie padės išvengti svorio prieaugio

Paruošta pagal Franką Sabatino

Kiekvienas įvertina gero miego sveikatą. Tačiau labai svarbu pripažinti, kad miego trūkumas gali būti vienas iš svarbiausių nutukimo ir svorio padidėjimo rizikos veiksnių. Vis dėlto, biologinis pakankamo miego poreikis tai, kas tiek daugeliui iš mūsų prastai sekasi, ir tai tapo pagrindiniu mūsų įtemptos kultūros trūkumu.

Kai kurios Vakarų tautos, įskaitant JAV, jaučiasi priverstos skatinti įtemptą, žaibišką tempą, dėl kurio poilsis ir miegas tampa kaltę keliančiu malonumu, tuo pačiu priverčiant žmones pajusti, kad jie turėtų atsiprašinėti, kad pasikrauna savo baterijas. Ir dar blogiau, kad jiems reikia stimuliatorių, kuriais save sekindami išliktų budrūs.

1998 m. 35% amerikiečių miegodavo po aštuonias valandas per naktį. Tačiau 2005 m. 8 val. išmiega tik 26%.

Kuo svarbus šis miego trūkumas? Vienos didžiausių katastrofų pasaulyje įvyko todėl, kad žmonės užmigo darbo metu. Kai kurių šalių paskaičiavimais, nemigos kaina verta daugiau nei 63 milijardus dolerių per metus!

About Us | Sound Sleep Health

Įprastas miego ciklas apima dvi pagrindines miego fazes: GAJ (REM) (greito akių judesio) ir ne-GAJ fazę.

Ne-REM fazė pereina nuo lengvo miego iki giliausio miego, kuriai būdinga lėta delta bangos smegenų veikla. Giliausiais miego etapais kūnas taiso ir regeneruoja ląsteles, stiprina organizmą, atstato kaulus ir raumenis (liesą masę), tuo pačiu mažindamas kūno riebalus.

REM miego fazei būdingas sapnavimas, padidėjęs smegenų aktyvumas ir valingas raumenų paralyžius. Įprastu miego režimu, per naktį miego fazės cikliškai keičiasi kelis kartus.

Stimuliatoriai (Red bull), vaistai skirti užmigti, netinkama mityba ir stresas sutrikdo gilųjį, regeneracinį (atstatomąjį), svorį reguliuojantį miego etapą ir trukdo mesti svorį deginant riebalus. Tam, kad suprasti miego trūkumo įtaką svorio augimui, būtina gerai suprasti pagrindinį suaugusiųjų ir vaikų miego poreikį.

MIEGO POREIKIS SUAUGUSIEMS

Po 16 metų trukmės tyrimo nustatyta, kad moterys, miegojusios penkias valandas per naktį, priaugo žymiai daugiau svorio ir dažniau nutukdavo nei moterys, miegančios septynias valandas per naktį. Kiti miego įpročių tyrimai atlikti JAV, Kanadoje, JK ir kitose Europos dalyse, taip pat nustatė nuoseklų ryšį tarp trumpalaikio miego ir jaunų suaugusiųjų nutukimo. Miego trūkumas jauniesiems suaugusiems taip pat sukelia medžiagų apykaitos sutrikimus. Taip buvo nustatyta viename iš išsamiausių tyrimų, tiriant suaugusiųjų miego įpročius ir jų svorį. Beveik 70 000 moterų įvyko endokrininiai pokyčiai, įskaitant atsparumą insulinui, padidėjusį kortizolio (tai mūsų antinksčiuose gaminamas hormonas, kurį organizmas išskiria kaip reakciją į patiriamą stresą.) kiekį vakare. Hormoninis apetito padidėjimas, susijęs su nutukimu ir svorio padidėjimu.

Glucose Impacted by Stress Hormone | Denise A. Pancyrz "Reverse My Diabetes"

Ankstesni tyrimai taip pat parodė ryšį tarp miego trūkumo ir padidėjusio kūno masės indekso (KMI) – ūgio ir svorio santykio, naudojamo nutukimui apibrėžti. Žmonės, kurie miegojo tik dvi – keturias valandas per naktį, buvo nutukę dažniau nei žmonės, turintys normalesnį miego režimą. Remiantis bendrais duomenimis, miego poreikis suaugusiesiems yra nuo šešių iki aštuonių valandų per naktį. Tai taip pat sutampa su duomenimis, kurie rodo, kad suaugusieji, kurie nuolat miega mažiau nei šešias valandas per naktį, buvo pustrečio karto labiau linkę susirgti diabetu.

MIEGO POREIKIS VAIKAMS

Miego trūkumo įtaka svorio padidėjimui vaikams dar didesnė. Daugybė tyrimų daugelyje šalių parodė įtikinamą ryšį tarp miego trūkumo ir vaikų nutukimo. Daugeliui Didžiosios Britanijos vaikų – trejų metų amžiaus, kurie miegojo mažiau nei 10,5 valandų per naktį, nutukimo rizika iki septynerių metų, padidėjo 45%. Įdomu tai, kad vaikų miego įpročiai gali turėti ilgalaikį poveikį svoriui net iki pilnametystės. Nuo gimimo iki 32 metų amžiaus buvo stebima daugiau kaip 1000 vaikų. Tėvai pateikė informaciją apie vidutinį jų vaikų miego valandų skaičių – penkerių, septynerių, devynerių ir vienuolikos metų amžiaus. Kiekviena atimta miego valanda vaikystėje buvo susijusi su 50% didesne nutukimo rizika 32 metų amžiaus.

Remiantis turimais duomenimis, optimali miego trukmė vaikams iki paauglystės yra mažiausiai devynios valandos per naktį. Kita, padidėjusio miego poreikio priežastis vaikams yra ta, kad jie auga greičiau nei suaugusieji. Iki ankstyvos pilnametystės (16–25 m.) augimo hormonų (tai svarbus hormonas, kurį išskiria hipofizė (posmegininė liauka). Šis hormonas atsakingas už augimą, kūno sudėjimą, ląstelių atsistatymą bei medžiagų apykaitą. Skatina raumenų augimą, jėgą bei fizinį pajėgumą, tuo pačiu padėdamas organizmui atsistatyti po intensyvios fizinės veiklos ar ligos). Hormono išsiskyrimas su amžiumi (36–50 m.) žymiai sumažėja. Tačiau šis hormonas pirmiausia išsiskiria miego fazėje. Ir pasiekia viršūnę, kai smegenų bangos veikia delta bangų fazėje, tai nutinka maždaug 90 minučių po miego pradžios. Taigi, vaikų miego trūkumas skatina svorio augimą, taip pat trukdo normaliam raumenų ir kūno augimui, kurį įtakoja augimo hormonas.

Man Sleeping Guy Lies On Bed Under Duvet At Night Comfortable Sleep Time At  Home Vector Flat Illustration On Interior Background Stock Illustration -  Download Image Now - iStock

MIEGAS ir GERA FIZINĖ SAVIJAUTA

Nors suaugusiesiems augimo hormono išsiskyrimas žymiai sumažėjęs, jis vis tiek atlieka svarbų palaikomąjį vaidmenį organizme, ypač atsigaunant po treniruočių su svoriais ir siekiant rezultatų atliekant įvairias treniruočių programas. Net ir suaugusiesiems gilaus delta bangų miego padidėjimas tiesiogiai susijęs su augimo hormono išsiskyrimo pagausėjimu. Nors su amžiumi augimo hormono išsiskyrimas mažėja, tačiau miegant pakankamai, augimo hormono išsiskyrimas padės ir suaugusiems pasiekti geresnių rezultatų jų sporto programoje. Šis rezultatas apima liesos masės didinimą ir kūno riebalų mažinimą.

Esu dirbęs su sportininkais ir kūno statytojais (kultūristais), ir pasitaikydavo atvejų, kai jie intensyviai sportuodavo, bet pagal savo dedamas pastangas negaudavo rezultatų, kurių tikėjosi. Taigi, dažnai sprendimas budavo ne priversti juos daugiau sportuoti, o priversti daugiau miegoti ir ilsėtis. Miegant daugiau, jiems to nežinant, padidėdavo raumenų masė ir rezultatai atrodydavo daug efektyviau. Nors miegojimas gali atrodyti kaip nedarymas nieko, tai gali būti jūsų sporto programos sėkmės trūkumas.

Kai trūksta miego, yra keturi veiksniai, kurie gali turėti didelę įtaką reaktyviam svorio padidėjimui.

  1. Padidėjęs kortizolio išsiskyrimas

Miego trūkumas padidina streso hormono kortizolio išsiskyrimą. Todėl nors miego trūkumas jums gali atrodyti kaip niekas, kūnas reaguoja taip, lyg jį būtų užpuolęs tigras. Kūnas miego trūkumą vertina kaip didelį stresą sukeliantį „įvykį“. Pernelyg didelis kortizolio kiekio išsiskyrimas padidina pilvo riebalų kaupimąsi, sustiprinant rizikingą svorio padidėjimo modelį, susijusį su diabetu ir širdies ligomis.

Padidėjęs kortizolio kiekis organizme padidina uždegimą ir sumažina antioksidantų kiekį organizme. Todėl uždegiminiai ir laisvųjų radikalų pažeidimai pasireiškia plačiau visame organizme, destabilizuojantys ir pažeidžiantys kūno organus ir įvairias kūno sistemas.

How a Lack of Sleep Affects BGs + Stress Levels

2. Padidėjęs atsparumas insulinui

Insulinas (išskiria kasa) tai hormonas, skatinantis cukraus pernešimą iš kraujo į mūsų ląsteles energijos gamybai. Miego trūkumas skatina atsparumą insulinui, o tai slopina cukraus patekimą į ląsteles. Tai skatina organizmą sisaugotis nuo toksinio, padidėjusio cukraus kiekio kraujyje, poveikio paverčiant cukraus kiekį kraujyje riebalais, taip padidinant svorį. Kadangi atsparumas insulinui tai pagrindinis nutukimo ir 2 tipo diabeto komponentas, miego trūkumas gali žymiai padidinti šių pražūtingų ligų riziką. Ir dar daugiau, kadangi cukraus gabenimą į ląsteles trukdo atsparumas insulinui, ląstelės išalksta dėl cukraus, todėl atsiranda potraukis visų rūšių rafinuotiems angliavandeniams bei cukrui.

3. Padidėjęs grelinas

Grelinas yra trumpo veikimo hormonas, gaminamas žarnyne, tai natūralus kūno apetito stimuliatorius. Kai jums reikia maisto, organizmas išskiria greliną, kuris nukeliavęs į smegenis, stimuliuoja apetito centrus smegenyse ir skatina mus jo gauti.

4. Sumažėjęs leptinas

Leptinas tai ilgai veikiantis hormonas, išsiskiriantis iš riebalų ląstelių, ir nurodantis mūsų medžiagų apykaitos atsargas ir kalorijų poreikį. Jo pagausėjimas organizme signalizuoja smegenims, kad jūs pavalgėte pakankamai.

Todėl norint apetitą kontroliuoti reikia grelino ir leptino pusiausvyros. Tačiau problema yra ta, kad, kai trūksta miego, žymiai padidėja grelino (kuris skatina apetitą) išsiskyrimas ir labai sumažėja leptino išsiskyrimas (kuris padidina sotumą). Atlikus išsamius tyrimus Stanforde ir Viskonsino universitetuose su žmonėmis, kurie miegojo tik penkias valandas per naktį, palyginti su žmonėmis, kurie miegojo aštuonias valandas per naktį, grelinas padidėjo beveik 15%, o leptinas sumažėjo – 15,5%. Šie tyrėjai taip pat pranešė, kad trijų valandų miego trūkumas, t. y. miegant penkias valandas per naktį vietoje aštuonių valandų per naktį –  padidino KMI 3,6%.

Nedidelio tyrimo metu jauniems vyrams, kuriems ribodavo miegą, grelino kiekis buvo aukštesnis  ir priešingai – leptino (sukelia sotumo jausmą) kiekis buvo mažesnis. Dėl to padidėjo apetitas maisto produktams, kurių sudėtyje buvo daugiau riebalų ir rafinuotų angliavandenių. Su minėtu tyrimo rezultatais sutapo ir japonų atliktas tyrimas su darbuotojais, kuris parodė, kad darbuotojai, kurie miegojo mažiau nei šešias valandas per naktį, valgymo būdai budavo netaisyklingesni ir jie buvo labiau linkę užkandžiauti rafinuotais produktais nei tie, kurie miegojo ilgiau nei šešias valandas per naktį.

Svarbu suvokti, kad uždegimas ir padidėjęs kortizolio kiekis trukdo išsiskirti leptinui iš riebalų ląstelių. Trikdo patirtį sotumą, skatina persivalgymą, nevaldomą maisto vartojimą ir svorio augimą.

Kaip PAGERINTI MIEGO KOKYBĘ?

  1. Atsiribojimas nuo streso ir raminantis kvėpavimas bei meditacija

Naktinis laikas skirtas miegoti. Daugelis iš mūsų bando atsiriboti, kai reikia miegoti ir dienos stresą nusitempia kartu su savimi į lovą. Galima diskutuoti, kad mes turime vidinį biologinį išsaugojimą (intrinsic biological conservation), kuris sulėtina ir sumažina judėjimą, valgymą ir įtemptą elgesį prieš naktį, kai ruošiamės miegui. Kvėpuodami lėtai, giliai pilvu (diafragma) prieš miegą, palengvinsite stresą ir padėsite kūnui lengviau pereiti į miegą. Meditacija kiekvieną vakarą prieš miegą pagal sukurtą Džo Dispenzą sistemą padėda atsipalaiduoti. Tiesą sakant, net jei pabundate naktį, lėtas gilus kvėpavimas yra puikus būdas vėl užmigti. Įkvėpkite ir iškvėpkite kuo ilgiau ir lėčiau. O dieną atklydus neigiamai minčiai, galite bandyti treniruotis ją pakeisdami trijomis teigiamomis mintimis.

Meditation at Sunset - Legacy MedSearch | Medical Device Recruiters

2. Sukurkite tinkamą aplinką, įskaitant seksą ir intymumą

Miegamąjį laikykite kuo tamsesnį ir vėsesnį. Tai vieta, kai galite skaityti, įsijungti ramią ir malonią muziką. Miegamasis nėra pati geriausia vieta žiūrėti naujienas. O dar geriau jei TV (smegenų atrofatoriaus) nelaikytumėte miegamajame.

3. Pašalinkite stimuliatorius ir apdorotą cukrų

Geriausiai atsisakyti savo dieninių stimuliatorių. Gali užtrukti nuo 10 iki 12 valandų, kol visiškai pašalinsite kofeino poveikį išgėrus tik vieną puodelį kavos. Jei išgeriate vieną puodelį kavos 10 val. ryte, tai organizmas  gali užtrukti iki 22 val. vakaro detoksikuodamas, kad visiškai atsikratytų kofeino poveikio. Kofeinas sutrikdo serotonino, miego neuromediatoriaus, veikimą, pakenkdamas jūsų gebėjimui tinkamai miegoti ir ilsėtis. Rekomenduočiau pašalinti visus kofeino turinčius produktus, įskaitant kavą, šokoladą, gazuotus gėrimus ir nereceptinius vaistus (pvz., Excedrin). Reikia vengti net kofeino neturinčių stimuliatorių, tokių kaip cukrus ir nikotinas, nes jie taip pat gali paveikti jūsų miego ciklą.

4. Reguliariau užsiimkite fiziniu aktyvumu

Įprasta mankšta skatina nuoseklų serotonino ir natūralaus opiatų išsiskyrimo stiprinimą. Todėl reguliarus aktyvus užsiėmimas dienos metu pagerins jūsų gebėjimą efektyviau miegoti naktį.

5. Padidinkite sveikų vaisių užkandžių prieš miegą

Kažko šiek tiek saldaus – geriausia šviežių vaisių – prieš einant miegoti gali prailginti miegą per naktį dėl dviejų priežasčių. Atsižvelgiant į asmeninę streso, netinkamos mitybos ir antinksčių išsekimo istoriją, miego metu gali sutrikti cukraus kiekis kraujyje ir atsirasti hipoglikemijos (mažo cukraus kiekio kraujyje) epizodai. Jei miego metu cukraus kiekis kraujyje sumažės per daug, jus nubusite. Vaisiai prieš miegą padės stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje miego metu ir pailgins miego laiką.

Antroji priežastis yra susijusi su insulino funkcija. Hormonas insulinas ne tik reguliuoja cukraus kiekį kraujyje ir skatina gliukozės patekimą į ląsteles, bet ir skatina aminorūgščių (statybinių baltymų blokų) patekimą į ląsteles. Vieną iš šių būtinųjų amino rūgščių – triptofaną – smegenys naudoja serotoninui gaminti, kuris yra būtinas miego pradžiai ir palaikymui. Angliavandenių valgis ar užkandis sustiprina triptofano, labiau nei kitų amino rūgščių, judėjimą per kraujo ir smegenų barjerą ((Blood Brain Barrier) ankštas kraujagyslių tinklelis, apsaugantis smegenis nuo potencialiai toksiškų cheminių medžiagų poveikio), padidindamas jo koncentraciją smegenyse.

5 Sleep Inducing Fruits That Will Help You Sleep Long And Strong - Live  Love Fruit

6. Problemos susijusios su alkoholio bei migdomųjų vaistų vartojimu

Nuolatinis migdomųjų vaistų vartojimas tai didžiulė problema. Tokie vaistai kaip nereceptinės miego pagalbinės priemonės ir receptiniai migdomieji vaistai, įskaitant benzodiazepinus („Ativan“, „Xanax“ ir „Valium“) ir į benzodiazepinus panašius vaistus („Ambien“, „Lunesta“ ir „Sonata“), linkę trukdyti miego kokybei ir miego modeliui, tuo pačiu skatindami sekinančius abstinencijos simptomus, GAJ (greitasis akių judėjimas) miego sumažėjimą ir nemigą.

Medicinos idėja yra ta, kad jei jums nelabai pavyksta išsimiegoti, tai bet koks miegas yra geriau nei nemiga, nepriklausomai nuo to ar yra neigiamų padarinių.

Be to, alkoholis taip pat sutrikdys kokybiškai ir efektyviai išsimiegoti. Gerti alkoholį bloga mintis, tačiau gerti prieš naktį dar blogesnė. Vartodami prieš miegą jūs pasijusite geriau, nes alkoholis padeda smegenyse išsiskirti dopaminui, o tai netgi gali jus apsvaiginti, nes sumažėja paduodamas deguonies kiekis į smegenis ir jus galite atsijungti, tačiau tai sukurs sutrikusį miego režimą, kuris sustiprins nuovargį ir sutrikdys jūsų organizmo gebėjimą mesti svorį.

Vienas iš labiausiai nepastebėtų ir nesuprastų svorio metimo veiksnių diskusijose apie svorio reguliavimą – tai miego poreikis. Miegas tai labai svarbi biologinė veikla, reikalaujantis visiškos jūsų pagarbos ir dėmesio. Kai pradėsite įtraukti sveikesnę mitybą ir kitus gyvenimo būdo veiksnius, kad pagerintumėte miego proceso varomąją jėgą bei išsimiegosite pakankami kokybiškai, tuomet žengsite milžinišką žingsnį link sėkmingos ilgalaikės svorio kontrolės.


Apie Frank Sabatino: daugiau nei 40 metų išskirtinai augaline mityba besimaitinantis chiropraktikos medikas. Turi Emory universiteto medicinos mokyklos ląstelių biologijos ir neuroendokrinologijos daktaro laipsnį. Jis buvo Teksaso universiteto medicinos mokyklos docentas. Jo žymūs kalorijų ribojimo, stresinių faktorių mažinimo, senėjimo ir smegenų chemijos tyrimai buvo paskelbti įvairiuose didžiuosiuose mokslo žurnaluose.

Daktaras Sabatino kartu rašė knygas, straipsnius ir dalyvavo TV laidose, įskaitant CNN specialiąją laidą – pasninkavimas tik geriant distiliuotą vandenį. Jis priklauso prestižinei „Brookdale“ Gerontologijos ir Senėjimo Stipendijos Klubui. Sertifikuotas, tarptautinis Natūraliosios Higienos (Gamtinės Sveikatos) praktikas ir vienas iš pagrindinių ekspertų pasaulyje, kuris prižiūri pasninkujančius žmones, kurie geria tik distiliuotą vandenį.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s