Esminiai skirtumai tarp sintetinių ir natūralių VITAMINŲ

Pagal Brian Clement

Kalbant apie išvystytus mokslus, mūsų neįtikėtiname kvantinės fizikos amžiuje ir mūsų supratimą apie ląstelių biologiją, gyvenime vis dar gausu paslapčių. Tik motina gamta gali sukurti obuolį. Tik ji gali pagaminti ląstelę. O tuo metu mokslininkai ir chemikai veltui tęsia bandymus laboratorijoje bandydami dubliuoti daugelį skirtingų, atskirtų (izoliuotų) natūralių medžiagų, molekulines struktūras. Kuomet žmogus tiria natūralius junginius elektroninio mikroskopo pagalba, junginiai jam gali atrodyti identiški, tačiau labai svarbia ypatybe, jie skirsis žymiai. Nors mokslininkai gali sukurti jūros vandenį su tolygia chemine struktūra, bet, kai sūriuose vandenyse gyvenanti žuvis patalpinama į šią dirbtinę aplinką, žuvis miršta. Ko yra natūraliame jūros vandenyje, jog jis išlaiko gyvastį? Tai dar viena iš neatskleistų gyvenimo paslapčių.

Gyvybės sukūrimas tai gamtos dovana, kuri negali būti atkartota žmogaus. Dėl to, jokia gyva būtybė, augalas ar žmogaus ląstelė, negali būti sukurti laboratorijoje iš cheminių junginių. Gyvūnų klonai jau įrodė jų klaidingumą. Gyvi dalykai, tokie kaip gyvas maistas ar gyvos būtybės gali būti sukurti tik gamtos.

VITA reiškia gyvenimas. Vita apibrėžia skirtumus tarp sintetinių ir to, kas dabar jau žinoma, kaip “Natūraliai esantis standartas” (NES). Knygoje pavadinimu “Supplements exposed by Brian Clement” rašo apie šiandieninių skirtumų pasekmes, esančias tarp vitaminų ir maistinių papildų. Ir ji skirta jums padėti suprasti poveikį jūsų sveikatai ir kaip jus galit pasirūpinti tuo, kad išvengtumėte sveikatai žalingų pasirinkimų ir gautumėte naudą iš sveikesnio, visadalio pasirinkimo – NES.

KĄ REIŠKIA NATŪRALŪS?

Žymėjimas ant vitaminų etikečių „natūralūs“, daugumoje atvejų tiesiog apgaudinėjimas. Šiuo žodžiu nuolat piktnaudžiaujama ir todėl jo reikšmė sumenkinta iki tokio lygio, kai nebelieka pirminės reikšmės. Dauguma klaidinančių etikečių ant papildų gaminių išnaudoja žodžio „natūralus” dviprasmiškumą, kad sukurtų sveikos rinkodaros įvaizdį, netgi tuomet, kai produktas to visiškai nenusipelno. Tuo tarpu terminas ant etiketės „Natūraliai esantis standartas (NES)“ dažniausiai reiškia, jog vitaminas ar maistinga medžiaga išgauti iš natūraliai esančių junginių šaltinių – iš pačių augalų – o ne vien tik sudaro natūraliai esančias sudedamąsias dalis, sumaišytas su sintetinėmis sudedamosiomis dalimis.

Sveikesni vitaminų papildai turėtų būti su pažymėta potencija – išgauta iš natūraliai esančio, viso spektro maisto ekstrakto. Natūraliai esantys vitaminai gaunami paėmus augalo maistingąsias medžiagas pašalinant vandenį ir skaidulas be cheminio vakuminio proceso ir supakavus dėl stabilumo. Visas vitaminų kompleksas paimtas nesugadinant, išsaugant jų veiksmingumą ir maistingumo vientisumą, ir visą vertės spektrą.

Dar vienas pagrindinis skirtumas tarp natūralių, viso spektro, visadalių vitaminų ir sintetinių vitaminų yra tas, jog natūralūs vitaminai savyje turi būtinų mikromineralų, reikalingų vitaminų sinergetiniam veikimui. Sintetiniai vitaminai neturi jokių mikroelementų ir tam, kad sintetiniai vitaminai būtų panaudoti, naudoja organizmo mineralines atsargas. Suvalgius neizoliuotus ar sintetinius vitaminus, organizmui nereikia prarasti savo maisto atsargų, tam, kad pridėtų trūkstamas maisto atsargas, kurių neturi savyje sintetiniai vitaminai.

Didelės sintetinių vitaminų dozės gali sukelti rimtų, nuodijančių padarinių. Natūraliai esantys, visadaliai vitaminai nėra nuodingi, kadangi kompleksiniai vitaminai, natūralios, nedalomos formos ir nereikalauja iš organizmo kitų papildomų būtinųjų medžiagų, kad „sukurtų“ vitaminą. Kuomet sintetiniai ar ne viso spektro vitaminai įvedami į organizmą, jis bando „sukurti“ visą vitaminų kompleksą, pridedant trūkstamus veiksnius, kuriuos „žino“ turint būti kartu, ypač mineralus ir kitus vitaminų bendrus veiksnius. Šis „kuriamasis“ vyksmas išsekina kūno maistingąsias atsargas, sukurdamas medžiagų trūkumą.

Organizmas turi įgimtą informaciją, kuri visuomet nukreipia savo pastangas link vientisumo. Kuomet jus įvedate „dalinį“ ar atskirtą vitaminą, organizmas mano, jog jūs norėjote suvartoti viso spektro vitaminą ir dirba sunkiai, kad kompensuotų trūkumą, kurį mato kaip klaidą. Žinoma, organizmas turi ribas. Kuomet jis prisotintas arba užverstas didžiuliais kiekiais sintetinių vitaminų, arba neturi būtinų bendrų veiksnių tam, kad sukurtų viso spektro sukomplektuotus papildus, tuomet organizmas negali paversti dalinių sintetinių vitaminų tokiais, kokie jam reikalingi.

Organizmas papildomai eikvodamas energiją dirbs tam, kad pašalintų sintetinius vitaminus per inkstus, odą ir kitus organus. Dėl šios priežasties dauguma sintetinių vitaminų greitai pašalinami iš organizmo ir nėra panaudojami. Ne tik, kad mes turime stengtis sukurti tinkamą vartojimui papildą ištraukiant mūsų atsargas, mes taipogi turime triūsti tam, kad pašalintume medžiagas, kurios negali būti panaudotos. Šio veiksmo pasekmė, paveikia neigiamai visas organizmo sistemas, sumažindama bet kokią naudą, kuri galėjo būti pasiekta, jeigu pradžioje papildas būtų buvęs tinkamas vartoti. Štai dėl ko svarbu vartoti visadalį maistą ir viso spektro papildus.

Viena iš pranašesnių savybių natūraliai esančių viso maisto vitaminų ta, kad maži ar netgi labai menki kiekiai reikalingi kasdien, dėl to, kad jie jau visuma, natūraliai kompleksiški papildai, kurių organizmui nereikia „sukurti“, kad galėtų panaudoti. Netgi priešingai, žmogui įprastai reikėtų suvartoti daug didesnius kiekius sintetinių papildų, kad gautų pakankamą kiekį, žinant, kad dauguma kompleksų nebus „užbaigti“ ir dėl to bus pašalinti.

Vitaminų ir mineralų vyraujanti rinkodara sukūrė mitą, jog sintetiniai vitaminai ir neorganiniai mineralai gali būti atskirti individualiai ir vienas nuo kito, ir tai, jog mes galime gauti visiškai natūralią naudą vartodami šiuos atskirtus cheminius kūrinius. Tai labai toli nuo tiesos.

Natūralūs vitaminai, mineralai ir enzimai dirba glaudžiai kartu kaip bendri veiksniai susiję vienas su kitu bendru veiksmingumu. Jeigu trūksta vienos dalies, arba ji atskirta, arba ji neteisingos formos, arba neteisingas kiekis, tuomet visa medžiagų apykaitos eigos grandinė negali vykti normaliai. Tiktai gamta gali aprūpinti mus natūraliai esančiais vitaminais, kurie randami sveikame organiniame maiste.

Didžiojoje daugumoje vitaminų produktų parduodamų maisto prekių parduotuvėse, vaistinėse ar masinės rinkodaros mažmeninėse parduotuvėse, sudaryti iš sintetinių ingredientų.

Mūsų organizmai reikalauja gaminių, išskirtinai sukurtų iš natūraliai esančių maistinių medžiagų, vietoj nuodingų, labaratorijose susintetintų junginių. Šiuo metu tiktai keletas sąmoningų kompanijų gamina papildus iš natūraliai esančių sudedamųjų dalių. Šios kompanijos turėtų būti gerai įvertintos ir remiamos dėl to, kad siūlo vartotojams natūralius, sveikatą skatinančius gaminius.

Mes esame dėkingi „Naturally Ocurring Standards Group“ (NOSG), „Amsar Pvt. Ltd“., „Treadcorp Ltd“., „Hipokrato Sveikatos Institutui“, „Healthful Communications“ Inc., „Organic Consumer‘s Association” ir kitiems dėl jų pastangų įsteigiant „Natūraliai-Esantį standartą (NES)“ kaip ypatingą kokybės matą. Šis matas turėtų būti taikomas visiems, natūraliems vitaminams, visadaliui maistui, gėrimams ir kosmetikos pramonei, jų sudedamosioms dalims ir medžiagoms.

Pasiūlyto NES pasirinkimo gairės, įves skaidrumo visiems natūralių gaminių tiekėjams ir vartotojams. NES tai svarbus žingsnis ir priežiūros gairė, kurios trūko ant informacinio gaminio etiketės ir literatūros nuo pat pakuojamo maisto pardavimų pradžios.

NES ženklas ant produktų padės pašalinti nesusipratimus tarp visiškai natūralių ir mažiau natūralių gaminių sudedamųjų dalių.

Mums reikia sukurti natūraliai esančių vitaminų papildų poreikį, kad atsvertų sintetinių vitaminų papildų masę, užtvindžiusią mūsų pasaulio rinkas. Patys vartotojai turėtų reikalauti daugiau natūraliai esančių papildų gamybos kreipdamiesi su prašymais į natūralaus maisto pramones, kad jos paremtų NES kryptis, kurios užtikrintų, jog visuomenei tiekiama sveikatą skatinantys gaminiai. Tai pažymėtų judėjimo pradžią, siekiant pašalinti sintetinius papildus iš mūsų sveikesnio maisto parduotuvių. Natūralaus maisto pramonė tai paskutinė vieta, kurioje sintetika turėtų būti leidžiama. Deja, dėl neišmanymo ir ekonominės inercijos, netgi natūralaus maisto pramonė ligi šiol toleravo žalingų sintetinių papildų buvimą. Maistingosios medžiagos visuomet tik natūraliai esančios, pagamintos tiktai gamtos, ir niekada dirbtiniu, cheminiu būdu.

Primygtinai reikalaujant, jog žymėjimas NES būtų dedamas tiktai ant natūraliai esančių vitaminų ir maistingų medžiagų papildų etikečių, leistų vartotojui vienam kartui ir visam laikui atskirti, kas tai tikrasis vitaminų papildas, o kas ne. Dėl daugiau informacijos apie NES gaires ir įstatymų leidimų pasiūlymus apsilankykite puslapyje www.nosg.org.

PIRMA DALIS – VITAMINŲ PASLAPTYS IR MITAI

Maisto papildai, kokia nauda iš jų?

Mums reikia sugrįžti prie mūsų šaknų – mūsų dirvožemio. Dirvožemio išeikvojimas – obuolys jau ne toks, koks buvo ankščiau.

Kiekvienais metais, vien tik Šiaurės Amerikoje žmonės išleidžia daugiau nei 20 MILIJARDŲ $ vitaminams, mineralams ir kitiems dietiniams papildams, manant, jog šie gaminiai jiems duoda naudos. Ar tikrai? Kokia tiesa apie vitaminus? Jeigu mes maitintumėmės subalansuotai ar ir tuomet mums reikėtų maisto papildų? Kad atsakytume į šiuos klausimus, turėtue grįžti prie mūsų šaknų – mūsų dirvožemio.

Organizmas negamina daugumos vitaminų, todėl jie turi būti gaunami iš maisto šaltinių. 20 amžiaus pradžioje, mūsų senelių laikais, dirvožemyje buvo gausu maistingų medžiagų, jame išaugdavo sveikesni grūdai, pasižymėje vitaminų ir mineralų gausa. Šiandien, dėl šiuolaikiško ūkininkavimo gamybos taikymo mūsų dirvožemis persunktas pramonės taršos, pesticidų ir cheminių trąšų, kurios ne tik, kad teršia dirvožemį, bet ir aktyviai padidina dirvožemio eroziją. Dėl prastos dirvožemio kokybės ir maisto medžiagų mūsų maistas turi tiktai dalelę maisto medžiagų vertės, lyginant su ta, kokia buvo prieš 70-100 metų.

Užterštas oras ir užterštos vandens sistemos išeikvoja mūsų organizmuose esančias maisto medžiagų atsargas, tokias kaip antioksidantai, įskaitant vitaminus ir mineralus, kurie būtini mūsų sveikatos palaikymui. Pridėkite dar šiuolaikinio gyvenimo stresą, ir mes, kaip gyventojai, esame palikti su nuolat silpstančia maistinių medžiagų tiekimo ir atliekų šalinimo sistema. Todėl, vitaminai ir maistinių medžiagų papildai dabar svarbesni nei kada anksčiau.

Mūsų dirvožemių mineralų ir maisto produktų išeikvojimas nėra naujiena. JAV valdžios atstovai leisdavo oficialius įspėjimus nuo 1936-ų metų. JAV Senato, 1936-ų metų 74-tojo Kongreso, antrojo posėdžio metu pateiktame dokumente #264 išdėstyta štai kas:

„Daugelis iš mūsų šiandien kenčia nuo tam tikrų pavojingų mitybos trūkumų, kurie negali būti išgydomi, iki tol, kol sekins dirvožemius, iš kurių tiekiamas visas mūsų maistas bus sugrąžintas į tinkamą mineralų pusiausvyrą. Vaisiai, daržovės ir grūdai, kurie auginami milijonuose akrų žemės, jau nebeturi pakankamai tam tikrų būtinų mineralų. Mes marinami badu, nesvarbu kiek daug šių maisto produktų mes valgytume. Svarbiausi autoritetai teigia, kad 99% visų Amerikos žmonių trūksta šių mineralų. Ir, kad žymus bet kurio būtino mineralo trūkumas faktiškai pasireiškia liga. Bet koks pusiausvyros sutrikdymas ar bet kurio, vieno ar kito elemento žymus trūkumas, kad ir mikroskopinis, sukelia problemas, dėl ko mes susergame, kenčiame ir trumpėja mūsų gyvenimai.”

Šis pranešimas buvo pateiktas daugiau nei prieš 70 metų. Tik įsivaizduokite, kaip jis būtų skaitomas šiandieną.

Trūkstant vitaminų, organizmas gali pasinaudoti mineralais, bet trūkstant mineralų, vitaminai visiškai beverčiai.

Deja, mūsų laukia didžiulis darbas priešaky, kad atstatytume mūsų dirvožemio kokybę, netgi organiniuose ūkiuose ir, kad sugrąžintume maistines medžiagas, kurios buvo pašalintos iš mūsų maisto. Neatidėliotinai skubu, jog mes sugrąžintume tinkamą organinio ūkininkavimo metodą (GAMTINĘ ŽEMDIRBYSTĘ) kaip pirminį metodą, taip pat sėjomainą, dėl ko pagerintume mūsų dirvožemio kokybę, tarp kitų privalumų. Kadangi daug dešimtmečių užtruko mūsų dirvožemių naikinimas, todėl prireiks ne vienerių metų, kad atgaivintume juos ir sugrąžintume į sveikesnę būklę. Tai galime ir privalome padaryti dėl savęs pačių, mūsų vaikų ir ateities kartų.

Kaip pasaulio piliečiai, mes galime pertvarkyti savo dirbamąją žemę. Vienas labai paprastas būdas tai padaryti – perkant organinį maistą ir remiant organinę žemdirbystę. Tuo metu, garantuojant visavertę mitybą, papildant mūsų maistą su natūraliai esančiais, nesintetiniais vitaminais ir maistingomis medžiagomis iš organinių ūkių, kurie susitelkia ties dirvožemio išsaugojimu.

VITAMINAI GYVYBINGUMUI

Kas tai vitaminai?

Vitaminai tai organiniai mikroelementai, būtini normaliai žmogaus medžiagų apykaitai. Skirtingai nei riebalai, angliavandeniai ir kai kurie baltymai, vitaminai nėra asimiliuojami, kad aprūpintų energija. Dauguma jų nėra organizmo pagaminami, bet randami smulkiais kiekiais natūraliuose maisto produktuose. Kiekvienas iš šių natūraliai esančių vitaminų junginių atlieka tam tikrą gyvybiškai svarbią veiką ir jie reikalingi organizmui, kad palaikytų sveikatą.

Žinomi vitaminai dalinami į riebaluose tirpstančius (A,D,E ir K) ir į devynis tirpstančius vandenyje (aštuoni B vitaminai ir vitaminas C). Riebaluose tirpstantys vitaminai kaupiami organizme ir jų nereikia vartoti kasdien. Vandeny tirpstantys vitaminai lengvai pašalinami ir gali būti vartojami dideliais kiekiais nebijant apsinuodyti. Vitaminas C ir aštuoni B grupės vitaminai (išskyrus vitaminą B-12 ir Folatą (B-9)), šie vandenyje tirpstantys. Jie negali būti kaupiami organizme, dėl to turi būti vartojami dažnai, siekiant palaikyti sveikatą.

Pradžioje, kaip nusistovėjusi tvarka, vitaminams buvo suteikiamos raidės, atitinkančios chemiškai apibrėžtus pavadinimus. Nedaugelis žmonių žino apie vitamino E formą, d-alpha tocopheryl succinate, bet dauguma žmonių žino, kas tai yra „vitaminas E“ ir kam jis gali būti naudojamas. Kai kuriems maistiniams faktoriams iš pradžių buvo suteikti „B“ pavadinimai, bet paaiškėjo, jog jie neveikia kaip vitaminai. Dėl to jūs nesate girdėję apie vitaminus B-4, 7, 8, 10 ir 11, kurie galiausiai buvo atmesti kaip nesantys vitaminų faktoriai.

Mes žinome, kad vitaminai palaiko sveikatą, bet ką mes žinome apie vitaminų, kuriuos nuryjame, kokybę? Šimtai milijonų žmonių kasdien vartoja vitaminus ir/arba žolelių papildus. Daugiau nei 70 metų žmonės vartoja sintetinius vitaminus papildų formose ir sustiprintame maiste, tikint, kad mūsų sveikata apsaugoma ir pagerinama. Bet ar iš tikrųjų?

Šiuo metu yra dvi kategorijos vitaminų šeimoje ir maistiniuose produktuose, su sužymėtu potencialu, tai sintetiniai ir natūraliai esantys.

Beveik visi vitaminų papildai esantys šiandieną, iš kurių daugiau nei 95% papuola į sintetinių vitaminų kategoriją. Kai kurie sudaryti 100% vien tik iš susintetintų vitaminų, kai kurie tai formulių deriniai sudarantys vieną ar daugiau natūraliai esančių vitaminų sudedamųjų dalių, sujungti su sintetiniais vitaminais. Natūraliai esantys vitaminų papildai susideda tiktai iš natūraliai esančių maisto ir botanikos. Juose nerasite sintetinių vitaminų. Šiuo metu tik keletas gamintojų, kurie gamina tokio tipo papildus.

Sintetinių vitaminų papildai supakuoti kaip tabletės, kapsulės, želė kapsulės ar milteliai, sudaro dauguma vitaminų gaminių, randamų natūralaus maisto parduotuvėse, maisto prekių parduotuvėse, vaistinėse ir mažmeninių prekių tinkluose. Šioje kategorijoje yra tam tikri tipai ir skirtumai.

Pirmas tipas: kai kuriuose vitaminų papildų gaminiuose, natūralus pagrindas naudojamas ir tuomet sintetiniai vitaminai ar maisto medžiagos pridedamos prie natūralaus pagrindo. Natūralaus pagrindo pavyzdys galėtų būti malpigija – barbadosinė vyšnia arba erškėtuogė ir netgi botanikos mišinys kaip natūralus pagrindas su pridėtais sintetiniais vitaminais ir maistinėmis medžiagomis. Dauguma vitamino C gaminių, kurie, kaip teigiama iš malpigijos ar kokio kito vaisiaus, ar maisto, įprastai sumaišyti su ASKORBO RŪGŠTIMI ar askorbatais. Daugeliui sudėtinių vitaminų gaminių naudojamas natūralus pagrindas su sudėtiniais sintetiniais vitaminais, kad būtų gauta pažymėta potencija.

Antras tipas: Kai kurie papildai gaunami iš ypatingai „auginamų“ medžiagų (nurodoma kaip „ maisto šaltinis“ arba „viso maisto“ šaltinis), tokių kaip mielės ar dumbliai. Šie gaminiai, tipiškai sujungia mieles ar dumblius ir sukuria kitus „mišinius“ kaip pagrindą, į kurį sintetiniai vitaminai pridedami. Gamintojai vadina šiuos papildus „natūraliais“ kadangi jie išvesti iš mielių ar dumblių – natūralios botanikos. Tačiau jie nėra natūralūs, kadangi sintetiniai vitaminai ar maistingos medžiagos buvo pridėtos prie gaminio. Tas labai dažnai neminima ant gaminio etiketės ir, tai „slepiama“ nuo vartotojų, iš kurių dauguma skaito etiketes, jog būtų tikri dėl mitybos aukščiausios kokybės.

Šio, kultivuojamo pagrindo gamintojas, turintis sintetines maistines medžiagas, tiekia šias žaliavines medžiagas savo ir kitų priedų įmonėms. Tuomet jie naudoja neapdorotą medžiagą, kad pagamintų ir prekiautų savo vitaminais su skirtingais gaminių pavadinimais. Faktas, jog ši neapdorota medžiaga turi kultivuotą, taip vadinamą „natūralų“ pagrindą (10 procentų), įgalina vitaminų gamintojus tvirtinti ant savo etikečių, jog vitaminai išgauti iš „natūralių šaltinių“ ir turi sąraše nurodytas potencijas iš maisto šaltinio, nurodant į patį pagrindą. Bet, kaip jus dabar matote, tai tik plačiai paplitusi apgaulinga praktika, kuri klaidina vartotojus verčiant juos tikėti, kad jie vartoja natūralų papildą.

Dauguma vitaminų kompanijų varžosi dėl vartotojų su identiškais sintetiniais vitaminų gaminiais, pagamintais iš junginių, pagamintų tų pačių kelių gamintojų. Vitaminų kompanijos skirsto savo gaminius skirtingais pavadinimais su prašmatniomis etiketėmis, kiekviena iš jų teigdama apie „aukštą potencialą“. Tačiau kuo didesnis sintetinio vitamino ar maistinės medžiagos stiprumas, tuo didesnė tikimybė pasirodyti į vaistams panašų, nuodingą poveikį, kurio stresinis poveikis organizmui iš tiesų gali sukelti ligą.

Dauguma vitaminų kompanijų sąmoningai klaidina vartotoją pasinaudodamos spragomis įstatyme dėl etikečių. Tiesa ta, jog vitamino pajėgumai daugumoje papildų išgauti iš sintetinių formų.

Vartotojai kvailinami su įvairiais teiginiais ant vitaminų etikečių ir tikinami, jog vitaminų ir maistinių medžiagų pajėgumai išgauti iš natūralių šaltinių. Jūs galite išvengti šių spąstų atidžiai nagrinėdami etiketę. Ieškokite žodžių junginio natūraliai esantis. Jei etiketėje nėra nurodyta NES ir jeigu įvardina maisto šaltinio pajėgumą, reikėtų suprasti, jog papildas gali turėti sintetinius vitaminus ir sintetines maistines medžiagas.

Antra vitaminų papildų kategorija išgauta iš natūraliai esančių viso spektro maisto ir botanikos šaltinių. Šie, tikrai natūralių vitaminų pajėgumo papildų gaminiai ir gali būti atpažįstami pagal pavadinimą „natūraliai esantis (NES)“.

Nors vitaminai iš natūraliai esančių šaltinių sąlyginai mažesnio pajėgumo, faktiškai jie daug labiau veiksmingesni būdami mažesnio pajėgumo, nei sintetiniai vitaminai dėl visai paprastos priežasties, – organizmas gali lengvai įsisavinti jų maistines medžiagas, ir gali tai padaryti be jokių nuodingų, sintetinių vitaminų šalutinio poveikio.

Per pastaruosius du dešimtmečius “Hipokrato sveikatos institute” peržiūrint dešimtis tūkstančių kraujo mėginių buvo pastebimas neigiamas sintetinių papildų poveikis. Mes žinome, jog organizmas suvokia sintetinį papildą taip, lyg priimtų bet kokį kitą svetimą chemikalą, kaip įsibrovėlį ir kaip grėsmę savo išgyvenimui.

How to Eat Healthily on a Budget - Live Online Fitness Classes & Coaching |  Bootcamps in Cheltenham | Private Gym | Personal Training

SKIRTUMAI MOLEKULINIAME LYGMENYJE

Vitaminai tai biologiniai kompleksai. Jie vaizduoja daugiapakopes biochemines sąveikas, kurių naudingi veiksmai priklauso nuo daugelio kintamųjų biologinėje teritorijoje. Tinkamas vitaminų aktyvumas gali pasireikšti tik tuomet, kai visi vitaminų komplekso bendri veiksniai ir sudedamosios dalys veikia kartu sąveikaudami. Vitaminai negali būti atskiriami nuo jų kompleksų ir vis dar atlikti savo ypatingąsias funkcijas ląstelėse. Kuomet atskirti į dirbtines chemines, prekybines formas, šios išgrynintos, atskirtos, kristalinės sintetikos veikia kaip nuodingi vaistai organizme ir stato į pavojų maistinių medžiagų tiekimo ir atliekų šalinimo sistemą, kuri galiausiai priveda prie negalavimo ir ligos. Jie jau nebėra vitaminai ir juos vadinti tokiais netikslu. Vitaminas tai: „darbo eiga kurią sudaro maistingosios medžiagos, enzimai, koenzimai, antioksidantai ir mikroelementų aktivatoriai.“ – Dr. Royal Lee

Theron Randolph, MD parašė 4 knygas ir daugiau nei 300 medicininių straipsnių, ir buvo vedantysis tyrėjas maisto ir cheminių alergijų srityje, taip pat bendros prevencinės priežiūros klausimais. Dr. Randolph kartu įkūrė “Amerikos aplinkos medicinos akademiją” (American Academy of Environmental Medicine) 1965-ais metais. Apsvarstykite, kaip jis išskyrė natūralių ir sintetinių maistinių medžiagų skirtumą:

„Sintetiškai išvesta medžiaga gali sukelti nepageidaujamą reakciją, chemiškai jautriam asmeniui, tuomet, kai ta pati medžiaga iš natūralios kilmės – toleruojama, nepaisant to, jog abi medžiagos turi identiškas chemines struktūras. Tai rodo ilgalaikis sintetinių vitaminų klinikinių reakcijų dažnis– ypatingai vitamino B1 ir [vitamino] C, kai tie [patys] natūraliai esantys vitaminai toleruojami.“

Tam tikri tyrimai apie natūralius ir sintetinius vitaminus parodė, jog sintetiniai vitaminai 50-70% mažiau biologiškai veiklūs nei natūralūs vitaminai.

Sintetiniai vitaminai iš tiesų tik natūraliai esančių dekstro ir levo formų susintetintų vitaminų (žinomų kaip „dešinės“ ir „kairiosios“ molekulės) fragmentai, sudarantys vienas kito geometrinius veidrodinius atvaizdus. Tai gali pasirodyti keista, bet maistinių medžiagų junginių geometrija labai svarbi maistiniu medžiagų bionaudingumui. Kūnas naudoja tiktais dextro formas. Sintetinių vitaminų junginiai turi tik mažą dalį teisingos geometrijos (dextro formos) natūraliai esančių vitaminų, kurie aptinkami maiste ir botanikose.

Taigi, ar gali susintetinta, atskirta vitamino dalelė, sukurta laboratorijoje būti vadinama vitaminu? Ar ji gali aprūpinti jus maistingomis medžiagomis, kaip tą gali natūraliai esantys, viso maisto papildai? Atsakymas akivaizdus – NE!

Visą praėjusį amžių mes buvom programuojami tikėti, jog sintetiniai chemikalai daug kartų geresni už natūralius maisto šaltinius, maistines medžiagas, todėl tai priimtinas pakaitalas. Ši klaidinanti sąvoka plačiai transliuojama pagrindinai verslo interesais, kurie skatina šį klaidingą įsitikinimą per šiuolaikiškas rinkodaros programas, kad parduotų ir pasipelnytų iš prastesnių „maisto ir maistinių medžiagų“ papildų.

Vakarų kultūrose, mes apleidome savo tradicinės medicinos istoriją – mediciną, kuri buvo praktikuojama sėkmingai tūkstančius metų – ir beveik kategoriškai pakeitėme ją naujomis technologijomis. Dabar kenčiame nuo jų padarinių.

Nors chemija mus aprūpino privilegijomis, tačiau, kai kalbame apie maistą ir mitybą, geresnis gyvenimas chemijos dėka, tai klaidinga mintis.

Dabar mes esame viduryje cheminės „puotos“, žalingos ir teršiančios cheminiais konservantais, pagalbinėmis medžiagomis, dažikliais, kvapniosiomis medžiagomis, priemaišomis ir kitais gyvybei bei sveikatai gręsiančiais chemikalais.

Prieš šimtmetį, kai atradome būdus, kaip chemiškai sintetinti įvairius, natūralių junginių izoliatus, tapo madingos sintetinės maistinės medžiagos. Daugybė problemų, kurias turime šiandien, buvo plėtojamos prieš daugelį metų, kai mes įtraukėme cheminę paradigmą ir atmetėme mūsų laiko patvirtintą, tradicinės medicinos praktiką. Būtina suvokti, kad mes turime sugrįžti prie mūsų tradicinių vertybių ir gyvenimo būdo, kol pavojingi neatitikimai, kuriuos mes sukūrėme, nesunaikino mūsų pačių.

vegetable in Spanish | English-Spanish translator | Nglish by Britannica

VITAMINO GYVYBINGUMAS IR BIONAUDINGUMAS

Kodėl tik Gamta gali sukurti tikrą vitaminą? Skirtumas tarp vitaminų ištrauktų iš maisto ir tų, pagamintų cheminiu procesu – didžiulis, ir skirtumai kritiškai svarbūs. Laboratorijoje gaminami vitaminai atkeliauja iki mūsų be natūraliai esančių veiksnių ir mikroelementų, užtikrinančių vitaminų bionaudingumą. Jei organizmas gali lengvai virškinti ir įsisavinti maistines medžiagas iš maisto, tuomet sakoma, kad jos bionaudingos. Tiriant natūralius ir sintetinius vitaminus, buvo atskleista, jog sintetiniai vitaminai mažiau biologiškai gyvybingi ir bionaudingi nei natūralūs vitaminai. Kadangi mūsų organizmai dažnai nepasisavina nei 50% vitaminų ir mineralų, kuriuos vartojame, todėl suvirškinti gaminį, kuris mažiau gyvybingesnis, negu jo natūralus analogas, palieka labai mažai pradinio potencialo, kurį galima panaudoti.

Tu esi tai, ką tu suvirškini, ar tiksliau, KĄ TU ĮSISAVINI.

Žmonių virškinimo sistema sudėtinga, panaši į beždžionių, besiganančių gyvūnų ir kitų vaisiaėdžių. Suaugusio žmogaus virškinimo trakto ilgis apie 11 metrų, jis ilgas ir painus. Vis dėlto, jis susispaudžia į mažą erdvę mūsų pilvo ertmėje. Dauguma iš mūsų mano, jog mes turime gerą ir tinkamą virškinimą bei medžiagų įsisavinimo sistemą, ir tiki tuo, jog mūsų organizmai gali išgauti maistines medžiagas iš visko, nesvarbu ką valgome. Taip manyti žalinga, todėl mums svarbu valgyti sveiką ir gausų maistinėmis medžiagomis produktus ir išlaikyti aukštame lygmenyje gerą žarnyno mikrobiotą ir kitas bakterijas, kurios suskaido mūsų maistą, kad mūsų maistinės medžiagos galėtų būtų įsisavintos.

Nors mes galime savo noru ar nevalingai nuryti sintetinių cheminių medžiagų, mūsų virškinimo sistema staiga nepasikeistų ir neatpažintų jų kaip maisto ar maistingų medžiagų. Visos sintetinės maistinės medžiagos pasaulyje bevertės ir netgi potencialiai pavojingos, jei jos nėra suvirškinamos. Geriausias būdas pagerinti maistinių medžiagų virškinimo įsisavinimą tai, valgyti maistinių medžiagų praturtintą, gyvą maistą, ir vartoti natūraliai esančių vitaminų ir organinių mineralų papildus.

Tu esi tai, ką tu suvirškini, taip pat reiškia, jog, jei tavo virškinimas silpnas, tuomet tu įsisavini mažiau maistinių medžiagų iš savo maisto nei reikėtų, dėl ko tai gali privesti link nutukimo ir kitų pusiausvyros sutrikimų. Kai mėgaujamasi kokybišku maistu, jūsų kūno sveikata ir visos organizmo sistemos sustiprinamos.

Tyrimas su poliarizuota šviesa parodo bionaudingumo skirtumus tarp sintetinių ir natūralių vitaminų. Eksperimentas apima natūralaus vitamino ir jo chemiškai identiško sintetinio analogo pavyzdžio paėmimą, praleidžiant poliarizuotos šviesos spindulį pro kiekvieną. Spindulio srautas einantis per natūralų vitaminą visada linksta į dešinę, dėl molekulinio sukimosi krypties. Kuomet leidžiama per sintetinį vitaminą, spindulio srautas skyla pusiau. Pusė šviesos spindulio linksta į dešinę, o kita pusė linksta į kairę. Molekulinio susisukimo kryptis daro pusę sintetinio vitamino nebeįmanomu panaudoti, todėl sintetiniuose, atskirtuose vitaminuose yra tik 50% biologinio aktyvumo arba net dar mažiau. Jiems trūksta faktorių, randamų viso spektro tikruose vitaminuose ir dar svarbiau, organizmas į juos nežvelgia kaip į tikras maistines medžiagas, kas dėl to duoda priešingus rezultatus sveikatai, nei tikimasi.

Netgi tuo atveju, jeigu vartojami vitaminai „natūralūs“, tačiau ištraukti (atskirti) iš maisto, jie nebus veiksmingi, jei jie bus ištraukti iš jų viso spektro matricos. Vitamino ištraukimas iš viso spektro matricos, pašalina būtinus bendrus veiksnius, kurie padeda palaikyti maistinės medžiagos veikimą. Kuomet ištraukiamas ir atskiriamas Vitaminas C iš apelsino, tuomet pašalinami ir bioflavanoidai, kurie būtini visai vitamino veiklai. Geriau naudoti viso spektro, viso apelsino koncentratą nei ištraukti tik vitaminą C ar kitas, atskirtas Vitamino C daleles, ar vartoti tuos faktorius atskirai.

Kad sudėtinga matrica, tokia kaip vitaminas C, būtų veiksminga, ji turi būti naudojama tokia, kokią ją sukūrė gamta. Visuomet naudokite viso spektro maisto šaltinio Vitamino C papildą ir kitus papildus, kad užsitikrintumėt, kad visi natūraliai esantys maistinių medžiagų faktoriai naudingi jūsų organizmi.

Visame pasaulyje nėra oficialaus, valstybės reguliuojamo apibrėžimo terminui „natūralus“ naudojimui natūralių gaminių pramonėje. JAV, Food & Drug Administration (FDA) nurodo natūralią sudedamąją dalį kaip „sudedamosios dalys ištrauktos tiesiai iš augalų ar gyvūnų gaminių, ne sintetiniu būdu.“ Nors teisinga nustatyti teisinį apibrėžimą natūraliam, problema tame, jog FDA vitaminų standartų sistema nėra paremta gamta. Ši sistema, žinoma kaip Rekomenduojama Dienos Norma (RDN) arba kaip dabar atnaujinta į „Dienos norma“ (DN) ir Rekomenduojama Paros Dozė (RPD), susijusi su vitaminų kiekiu, kurio kasdien mums reikia palaikyti sveikatai, ir pagrįsta prielaidine sintetinių papildų maistine medžiagų verte.

RDN, DN ar kiti vadinami „standartai“, kurie bendrai pripažinti daugumos agentūrų ir įstaigų, iš pradžių buvo nustatyti atliekant bandymus su gyvūnais naudojant sintetinius vitaminus papildus, kuriuos mes jau nustatėm kaip visiškai nepanaudojamu ir, kuriems trūksta maistinės vertės.

Teikiame pasiūlymą naujam vitaminų ir maistinių medžiagų standartui, pavadinimu: “Natūraliai esantis standartas(Naturally Occuring Standard) arba „NES“. Šis standartas, kuris visiškai pakeis papildų pramonę susijęs su natūraliai esančių vitaminų patikrinamais kiekiais, mineralų ar kitų maistinių medžiagų randamų natūraliame maiste arba botanikuose.

Tai mūsų stipri pozicija – visuomenės sveikatos naudai, jog NES žymėjimas turėtų būti maisto pramonėje pritaikytas kaip vartotojo standartas visiems maisto papildams ar sustiprintam maistui. NES ženklas, atspausdintas ant maisto papildų ar maisto gaminių etikečių, užtikrintų kad gaminyje randami tiktai natūraliai esanti, viso maisto medžiaga, suteikiant vartotojams galimybę pasirinkti sveikiausią pasirinkimą sau ir savo šeimai.


ŠALTINIAI:

• Vinson J.A., „Comparative Bioavailability of Synthetic and Natural Vitamin C in Guinea Pigs“, Nutrition Reports International, 1983, 27, 4, 875-880. (The bio availability of the natural Vitamin C was significantly greater than that of the synthetic Ascorbic Acid.)
• Vinson J.A., „Bioavailability of Vitamin C“, 1991. (Citrus extract was 1210% more bioavailable than USP (United States Pharmacopoeia) Ascorbic Acid.)
• „What Is a Vitamin?“ Applied Trophology, Aug 1956
• Life Enthusiast Co-op, 2006, Article by Tim O’Shea
• FDA Consumer Information & Publication No. ((FDA) 95-5012)

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s