DIAGNOZĖ VĖŽYS: kokių VEIKSMŲ imtis, kad sugražinti organizmą į PUSIAUSVYRĄ

Jei iš ląstelės 48 valandoms atimsite 35 proc. deguonies, ji taps vėžine.

Nobelio prizininkas Dr. Otto H. Warburg

RADIKALŪS MITYBOS POKYČIAI (1)

Tegul maistas būna tavo vaistas, o vaistas – tavo maistas.

Hipokratas

Żvelkite į faktus tarsi mažas vaikas, būkite pasirengę atsisakyti bet kokio išankstinio požiūrio, nuolankiai klajokite bet kur ir į bet kokias gelmes, į kurias jus nuves gamta, antraip nieko nesuvoksite.


Per ketverius metus medicinos mokykloje alopatai (baltachalačiai) tik vieną savaitę mokosi pasenusios ir netikslios informacijos apie mitybą. Jei medikai nuodugniau ištirtų mitybos įtaką sveikatai, jie pastebėtų, kad tampame tuo, ką įsisaviname, nes maisto ląstelės išskaidomos enzimų ir virsta mūsų kūno ląstelėmis.

Mūsų sveikatą galima laikyti visų mūsų priimamų sprendimų visuma. Tai apima tai, ką, kada ir kaip mes pasirenkame valgyti ir gerti, mąstyti ir jausti, veikti ir reaguoti, judėti ir ilsėtis kiekvieną dieną. Maistas toks paveikus todėl, kad tai sąmoningas arba autopilotinis (užprogramuotas) sprendimas. Ar pasirinksite saldžius dribsnius, ar visadales eko avižas su uogomis? Ar rinksitės greitą sumuštinį su riešutų sviestu ar ilgiau pasigaminti trunkančias kvinojos salotas?

Išanalizavus tūkstančius vėžio remisijos atvejų, vienas iš pagrindinių veiksnių, kuris nuolat kartojasi, tai iš esmės pakeista mityba, kad organizmui būtų lengviau stabilizuotis. Dauguma šių žmonių paprastai taiko keturis mitybos pokyčius:

 • atsisako pridėtinio cukraus, aliejaus, mėsos, pieno ir rafinuotų maisto produktų,
 • padidina daržovių ir vaisių su uogomis vartojimą,
 • valgo ekologiškus ir visadalius maisto produktus,
 • geria filtruotą arba distiliuotą vandenį.

JOKIO PRIDĖTINIO CUKRAUS, ALIEJAUS, MĖSOS, PIENO PRODUKTŲ AR PERDIRBTŲ PRODUKTŲ

Pradėkime nuo pridėtinio cukraus. Neginčijama, kad vėžinės ląstelės pridėtinį cukrų vartoja (metabolizuoja) daug greičiau nei normaliai funkcionuojančios ląstelės. Būtent taip veikia PET (pozitronų emisijos tomografija) skenavimas: pirmiausia išgeriama stiklinė gliukozės, o tada skenavimo metu nustatoma, kur jūsų organizme gliukozė metabolizuojama sparčiausiai. Tie gliukozės “karštieji taškai” tai tos organizmo vietos, kurios yra vėžinės. Vėžinės ląstelės, tapusios jūsų organizmo dalimi, suvartoja nuo dešimties iki penkiasdešimties kartų daugiau gliukozės nei nepažeistos ląstelės.

Ryšį tarp vėžinių ląstelių ir pridėtinio cukraus 1920 m. pirmą kartą atrado medikas Otto Warburgas. Dr. Otto Warburgas gavo Nobelio premiją už tai, kad atrado, jog vėžinės ląstelės gauna energijos ir kvėpuoja kitaip nei sveikos ląstelės. Jis pastebėjo, kad vėžinės ląstelės gauna energijos skaidydamos neįprastai daug gliukozės ir kvėpuoja nenaudodamos deguonies (vadinamasis anaerobinis kvėpavimas). Įdomu tai, kad vėžinės ląstelės vėliau sugeba kvėpuoti anaerobiškai net ir tada, kai aplink gausu deguonies. Taip yra todėl, nes pažeidžiamos ląstelių mitochondrijos.

Mitochondrijos atsakingos už deguonies, kuriuo kvėpuojame, pavertimą mūsų ląstelėms reikalinga energija. Jos dar praneša ląstelėms, kada joms laikas mirti ir būti pakeistoms naujomis. Tai vadinama programuota ląstelių mirtimi (apoptoze). Kai žmogui išsivysto vėžys, vyksta du dalykai: vėžinės ląstelės nebegauna energijos iš deguonies, o gauna iš gliukozės, ir jos nebemiršta, kai turėtų mirti, o gyvena amžinai. Abi šios funkcijos – gaminti energiją iš deguonies ir laiku mirti (nustoti funkcionuoti), tai mitochondrijų darbas.

Mitochondrija

Pereiname prie pieno produktų. Pieno produktai – tai kito gyvūno pienas, o tai reiškia, kad juose gausu hormonų ir baltymų, skirtų veršeliui, o ne žmogui, augti. Esame vienintelė rūšis planetoje, kuri geria kito gyvūno pieną savo noru. Be to, tyrimai parodė, kad pagrindinis karvės pieno baltymas KAZEINAS skatina vėžinių ląstelių augimą. Mokslininkai nustatė, kad žiurkėms vėžį galima įjungti arba išjungti tiesiog šeriant arba nešeriant ją kazeinu.

Kita priežastis, dėl kurios reikėtų atsisakyti pieno produktų ta, kad daugumoje pieno produktų išlieka kenksmingos cheminės medžiagos, pavyzdžiui, galvijų augimo hormonai, antibiotikai, steroidai, pesticidai ir herbicidai. Ir dar, pieno produktuose yra nesveiki kiekiai omega-6 riebalų rūgščių, nes ūkininkai karves šeria kukurūzais ir kitais grūdais, vietoje jų natūralaus maisto – žole.

Argumentai prieš mėsos vartojimą. Nepriklausomai nuo to, ką žmonės valgė prieš tūkstančius metų (to niekas negali įrodyti), šiuo metu susiduriame su šiuolaikine vėžio dilema, ir faktas tas, kad daugybė didelės apimties, gerai parengtų mokslinių tyrimų susiejo reguliarų mėsos, ypač raudonos mėsos, vartojimą su daugeliu vėžio rūšių. Vienas tyrimas parodė, kad suvalgius vos dvi porcijas mėsos per dieną keturis kartus padidėja krūties vėžio atsinaujinimo rizika.

Be šių nerimą keliančių išvadų, mėsos, paukštienos ir žuvies pramonė susiduria su tomis pačiomis problemomis kaip ir pieno pramonė, kai kalbama apie sveikatai žalingus dirbtinio augimo hormonus, antibiotikus, pesticidus ir omega-6 riebalų rūgštis.

Paskutinė maisto produktų grupė, kurią vėžį išgyvenusieji pašalina iš savo mitybos raciono, tai rafinuoti maisto produktai. Rafinuoti maisto produktai, pavyzdžiui, duona, gaminami iš kviečių, kurie iš pirminės augalinės formos buvo paversti smulkiais miltais. Juose trūksta daugelio maistinių medžiagų, įskaitant skaidulines medžiagas.

Be to, perdirbtų maisto produktų bendrovės į daugumą savo produktų prideda itin daug druskos, aliejaus ir cukraus, kurie nėra maistinės medžiagos.

DARŽOVIŲ ir VAISIŲ GALIA

Daržovės ir vaisiai aprūpina žmogaus organizmą daugeliu maistinių medžiagų: mineralais, vitaminais, angliavandeniais, skaidulinėmis medžiagomis, baltymais, riebalais ir struktūrizuotu vandeniu. Kalbant apie vėžį, šimtai tyrimų parodė, kad daržovių ir vaisių vartojimas padeda išvengti vėžio, o kiti tęstiniai tyrimai rodo, kad onkologiniai pacientai, kurie valgo daugiau daržovių ir vaisių, gyvena ilgiau.

Be to atlikta daug tyrimų, įrodančių, kad tam tikri vaisiai ir daržovės, kaip pavyzdžiui kryžmažiedės daržovės (kopūstai, brokoliai, žiediniai kopūstai), alijošiaus daržovės (svogūnai, česnakai, svogūnų laiškai) ir tamsios uogos – tai vėžio naikintojai.

Valgykite visų vaivorykštės spalvų vaisius ir daržoves.

VALGYKITE EKOLOGIŠKUS MAISTO PRODUKTUS, kad IŠSIVALYTUMĖTE ORGANIZMĄ

Svarbu atsikratyti visų kenksmingų cheminių medžiagų, vaistų ir toksinų, su kuriais susiduriame šiuolaikiniame pasaulyje. Mokslininkai žino, kad sveikos ląstelės gali tapti vėžinėmis dėl įvairių priežasčių. Mokslininkai neabejoja, kad tam tikri toksinai kaip pavyzdžiui asbestas, alkoholis, formaldehidas ir glifosatas, neabejotinai sukelia vėžį. Tačiau yra daugybė kitų cheminių medžiagų, su kuriomis susiduriame kasdien ir dėl kurių mokslininkai vis dar nėra tikri, pavyzdžiui, pesticidai ir genetiškai modifikuoti organizmai (GMO).

Viename nerimą keliančiame tyrime nustatyta, kad vaikų vėžys buvo susijęs su jų motinomis, kurios prenataliniu laikotarpiu naudojo įprastus buitinius ar sode naudojamus pesticidus ir herbicidus. Panašus tyrimas parodė, kad krūties vėžį turinčioms pacientėms, krūties audiniuose pesticidų kiekis buvo gerokai didesnis, palyginti su gerybiniais krūties navikais, aptinkamais moterų krūties audiniuose.

PASNINKAVIMAS

Pagal apibrėžimą pasninkavimas – tai visiškas visų maistinių medžiagų, išskyrus vandenį, nevartojimas visiško poilsio aplinkoje.

Be ekologiškų maisto produktų valgymo, pasninkavimas arba protarpinis pasninkavimas (16/8 valandų pasninkavimo/maitinimosi langas) pagreitina herbicidų, pesticidų, antibiotikų, sunkiųjų metalų ir kitų toksinų detoksikaciją iš organizmo. Pasninkas tai vienas seniausiai užfiksuotų sveikatinimosi būdų, kuris jau tris tūkstančius metų fiksuojamas beveik visose religinėse ir tradicinės medicinos srityse. Gamtinės sveikatos šalininkai jį laiko natūraliu infekcijų šalinimo ir organizmo detoksikacijos būdu, ypač dėl to, kad, kai jis atliekamas saugiai – pasninkavimo sveikatos centruose stebint medikams (gamtinės sveikatos šalininkams), sukelia galingą sveikų pokyčių organizme domino efektą.

Pavyzdžiui, tyrimais įrodyta, kad trumpas pasninkavimas padeda pašalinti infekcijas, mažina cholesterolio kiekį ir lėtina senėjimo procesą. Panašus tyrimas parodė, kad vos 24 valandas trunkantis pasninkas sukelia vidinį detoksikacijos procesą, kuris išvalo ištisas organų sistemas.

Pasninkas tai priemonė, padedanti atsikratyti susikaupusių toksinų ir pagerinti organizme maistinių medžiagų tiekimo ir atliekų šalinimo sistemos veikimą, kad nesikauptų daugiau toksinų.

Kai gyvūnai serga, jie instinktyviai nustoja maitintis ir pradeda pasninkauti. Tiesą sakant, žmonės tai vienintelė gyvūnų rūšis, kuri verčia save valgyti vietoj to, kad pasninkautų. Kai gyvūnai pradeda blogai jaustis, jie paprastai nustoja valgyti ir susiranda ramią, saugią vietą poilsiui, kol pasveiks. Per tą laiką jie gali atsigerti vandens arba suvalgyti kelias karčias žoles, tačiau jie nepradės vėl valgyti, kol pasijus geriau. Žmonės irgi praranda apetitą, kai pasijunta blogiau, intuicija mums nurodo, kad kurį laiką turime nevalgyti, kad nustotume eikvoti energiją maistui virškinti ir suaktyvintume detoksikacijos procesą. Todėl onkologiniams pacientams gali būti tikslinga trumpai pasninkauti, prižiūrint medikams, kad jų organizmas atsikratytų bet kokių užsilikusių toksinų.

GERKITE DISTILIUOTĄ arba FILTRUOTĄ (ZERO WATER FILTRAS) VANDENĮ

Kitas pokytis, kurį daro beveik visi vėžio augintojai, tai gazuotų gėrimų, pieno, alkoholio, kavos ir t. t. pakeitimas į geriamąjį vandenį, užtikrinant, kad vanduo būtų kuo švaresnis. Vanduo vienas būtiniausių dalykų, kai kalbama apie sveikatą. Daugelis sveikesnės gyvensenos specialistų mano, kad vanduo tai “pagrindinis valiklis“, galintis išplauti toksinus ir sunkiuosius metalus bei aprūpinti organizmo ląsteles taip reikalingu skysčiu.

Venkite vandentiekio vandens, nes jame dažnai aptinkama chlorido, fluorido ir sunkiųjų metalų, kurie, remiantis kai kuriais tyrimais, siejami su vėžio išsivystimu.


Keli dalykai, kuriuos aptarėme:

 • atsisakykite pridėtinio cukraus, aliejaus, mėsos, pieno produktų ir rafinuotų maisto produktų: sveikiau būtų maitintis augaline visadale mityba be S.O.S. (Salt, Oil, Sugar druska, aliejus, cukrus) ir kuo mažiau termiškai apdorotą: keptą, virtą, troškintą ar skrudintą,
 • padidinkite daržovių ir vaisių su uogomis suvartojimą,
 • valgykite ekologiškus maisto produktus,
 • pradėkite laikytis tarpsninio pasninkavimo režimo, pradedant nuo 12/12 val., pereinant link 14/10, idealiausiai iki 16/8 val.,
 • gerkite tik distiliuotą arba filtruotą vandenį, kurie pašalina visiškai ištirpusias kietąsias medžiagas.

VEIKSMAI, kurių galite imtis

MAŽINKITE PALENGVA. Pradėkite nuo vieno saldumyno mažiau, vienos mėsos, pieno, jūros gėrybių porcijos mažiau ir vieno rafinuoto maisto produkto mažiau per dieną. Pradėkite ieškoti sveikesnių šių maisto produktų alternatyvų.

BENT KARTĄ PER DIENĄ SUVALGYKITE DARŽOVIŲ ir VAISIŲ.

PASIRINKITE, KOKIUS EKOLOGIŠKUS MAISTO PRODUKTUS PIRKTI PRADŽIOJE, NES kai kurie grūdai, vaisiai ir daržovės sugeria daugiau pesticidų kaip pvz.: avižos, kviečiai, obuoliai, salierai, pomidorai, braškės, grybai ir kt.

RYTĄ PRADĖKITE STIKLINE DISTILIUOTO arba FILTRUOTO VANDENS su ŠVIEŽIAI SPAUSTOMIS CITRINŲ SULTIMIS.

PRADĖKITE MATINTIS TARPSNIŠKAI, pradžioje 12 val. lange suvalgykite savo dienos norma ir 12 val. nieko nevalgykite ir taip kasdieną. O toliau po truputį pereikite prie 10/14, kol galiausiau pasieksite 8/16.

PRISIIMKITE ATSAKOMYBĘ už savo SVEIKATĄ (2)

Veiksmais išreiškiami prioritetai.

Mahatma Gandis

Pacientai, kurie klauso ir laikosi nurodymų, laikomi “gerais” pacientais, o “įkyrūs” pacientai tai tie, kurie užduoda daug klausimų, patys ieško informacijos skaitydami publikuotus mokslinius tyrimus arba – kas blogiausia – prieštarauja medikų nurodymams. Tokie pacientai vadinami erzinančiais, nes didžioji pasaulio dalis vis dar vadovaujasi Niutoniška medicinos mąstysena, kai medikai laikomi vieninteliais “mechanikais“, žinančiais, kaip sutaisyti sugedusią kūno “mašiną“.

Vėžio atsikračiusieji į gijimą žvelgia iš kitokios perspektyvos, nes kontroliuoti savo gijimą ne tik gerai, bet ir nepaprastai svarbu gijimo procesui. Savo sveikatos kontrolė apima tris dalykus: aktyvią (o ne pasyvią) sveikatos priežiūrą, norą keisti savo gyvenimą ir gebėjimą susidoroti su žmonių pasipriešinimu.

BŪKITE AKTYVŪS

Nors šiuolaikinė medicina į organizmą žvelgia kaip į mašiną, kurios dalys kartais gali sugesti, tačiau tikrieji sveikatos specialistai į tai žiūri kiek kitaip. Jie į kūną žiūri kaip į sudėtingą organizmą, kuriame fizinis kūnas susipina su nefiziniu protu. Be to, jie į kūną žiūri kaip į dalyką, kuris gali gerai funkcionuoti, jei tik juo ir protu rūpinsitės. Tai tarsi rūpinimasis savo automobiliu. Galite važinėti juo neatsargiai, braižydami jį, įlenkdami ir niekada nevažiuodami keisti tepalų, arba galite važinėti atsargiai, pilti aukštos kokybės degalus ir alyvą ir reguliariai jį valyti. Taip žvelgiant, didžiausią įtaką šiame scenarijuje turi ne automobilis ar jo mechanikas, o vairuotojas.

Vakarų medicinos pasaulyje buvome indoktrinuoti būti tokiais “gerais” pacientais, kad pamiršome, jog iš tikrųjų patys vairuojame savo “automobilius” (kūnus).

Šie išgyvenusieji tai “erzinantys” pacientai, kurie automatiškai nedaro visko, ką jiems liepia medikai. Pratęsiant metaforą, jie tai automobilių fanatikai, kurie pasiskaito apie geriausius degalus ir alyvą, reguliariai valo ir vaškuoja savo automobilius ir niekada nepraleidžia alyvos keitimo. Kai kalbama apie jų sveikatą, jie aktyviai dalyvauja balanso atstatymo procese.

Gydymas vyksta iš vidaus, kai pacientas aktyviai dalyvauja šiame procese.

PASIRYŽIMAS KEISTIS

Antrasis gydymo kontrolės atsakomybės pritaikymo aspektas – tai, kad norint išgyti, būtina norėti išanalizuoti savo gyvenimą ir imtis pokyčių, net jei tie pokyčiai reikalauja daug pastangų ir/ar yra emociškai sudėtingi.

Pacientai turi būti pasirengę įsigilinti į savo mintis ir nuodugniai ištirti, ką jie turi pakeisti, kad atgautų sveikatą.

Medikas negali suteikti pacientui išgijimo. Tai kažkas, ką pacientas turi suteikti pats sau. Tam tikros įžvalgos praktikos įtraukimas į savo būseną absoliučiai būtinas žmonėms, kurie susiduria su bet kokios rūšies liga. Tik atlikdami tokio pobūdžio praktiką žmonės gali pradėti atlikti vidinę priežiūrą, kuri būtina, kad vyktų nuolatiniai pokyčiai jų mechanizmų dinamikoje.

Išnagrinėkite savo įpročius ir gyvenimo būdą, o tada imkitės atitinkamų pokyčių.

SUSIDŪRIMAS su PASIPRIEŠINIMU

Trečiasis sveikatos kontrolės aspektas – tai suvokimas, kad dažnai tenka susidurti su kitų žmonių kritika. Todėl žmogus turi turėti tvirtą stuburą, kad galėtų susidoroti su pasipriešinimu.

Kartais pasipriešinimas, su kuriuo susiduriate, kai pradedate kontroliuoti savo gijimą, būna vidinis, o ne išorinis. Šis vidinis pasipriešinimas paprastai pasireiškia abejonėmis savimi arba baime, ir tai dar viena kliūtis, su kuria vienu ar kitu metu susiduria dauguma pergyvenusių vėžį.

TYRINĖJIMAI apie KONTROLĖS PERĖMIMĄ

Kalbant apie mokslinius tyrimus, susijusius su sveikatos kontrolės perėmimu, noriu paminėti garsųjį C tipo tyrimą. Tikriausiai esate girdėję apie A tipo asmenybę, t. y. apie žmogų, kuris dažniau įsitempęs, linkęs konkuruoti ir linkęs pyktį. Jei palyginsime su B tipo asmenybe, tai B tipo asmenybė ramesnė ir dažniau atsipalaidavusi. Šie terminai atsirado iš 1950-aisiais metais atliktų tyrimų, kurie įkvėpė kitą 1980-ųjų tyrimą, kuriame buvo nagrinėjamas trečiasis asmenybės tipas – C tipas, kurį tyrėjai apibūdino kaip žmogų, kuris pernelyg pasyviai nusiteikęs, nekovoja už save ir nuolat stengiasi įtikti kitiems (iš esmės visiškai priešingas A tipui). Šiame vieninteliame tyrime nustatytas stiprus ryšys tarp C tipo asmenybės ir vėžio išsivystimu. Šis tyrimas sukėlė diskusijų bangą, o nuo to laiko daugybė kitų tyrimų dar kartą patvirtino C tipo asmenybės ir vėžio ryšį. Atrodo, kad visi naujausi tyrimai rodo, jog bejėgiškumo jausmas mažina onkologinių pacientų išgyvenamumą.

Jei bejėgiškumo jausmas sumažina jūsų galimybes išgyventi vėžį, ką jums gali padėti priešingas veiksmas – savo sveikatos kontrolės perėmimas? Stebėjimo tyrimuose, kuriuose buvo tiriami žmonės, įveikę vėžį, nepaisant visų aplinkybių, beveik visada juos siejo šis bendras bruožas, kai kalbame apie “sveikatos kontrolės perėmimą“.

Be šių stebėjimų, perspektyviniai tyrimai parodė, kad kontroliuodami savo sveikatą onkologiniai pacientai ilgiau išgyvena.

Kitaip tariant, didžiausią tikimybę išgyventi turėjo tie žmonės, kurie atsisakė pasyvumo ir pradėjo aktyviai rūpintis savo sveikata.

Iš stebėjimo ir perspektyvinių tyrimų, kurie rodo, kad išgyvenusieji dažniausiai imasi kontrolės, galima daryti išvadą, kad aktyvus, o ne pasyvus vaidmuo rūpinantis savo sveikata ypatingai svarbus, jei ne lemiamas žingsnis organizmo savigydos procese.

Tapkite svarbiausiu sprendimų priėmėju.

VEIKSMAI, kurių galite imtis

 • Susiraskite bendrosios praktikos mediką, kuris nesinervina, kai užduodate klausimus ir atsinešate savo atliktus namų darbus. Geriausia, kad jis gerbtų jus už tai, kad aktyviai dalyvaujate savo gydyme. Kai rasite tokį alopatą, išplėskite paiešką ir įtraukite visus kitus jums reikalingus specialists, pavyzdžiui, akupunktūrininkus, psichologus, mitybos specialistus, energijos gyduolius, homeopatus, masažuotojus ir natūralios higienos (gamtinės sveikatos) specialistus.
 • Išmokite atlikti namų darbus. Informuotumas tai vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuos galite padaryti savo sveikatos labui, todėl užsibrėžkite tikslą kasdien perskaityti bent vieną su sveikata susijusį straipsnį iš šaltinio, kuris jums patinka ir kuriuo pasitikite. Be to, pradėkite susipažinti su JAV nacionalinės medicinos bibliotekos (National Library of Medicine) paieškos sistema PubMed, kurią rasite adresu PubMed.gov. Tai internetinė duomenų bazė, kurioje skelbiami beveik visi recenzuoti medicininiai bei moksliniai straipsniai, todėl norėsite išmokti skaityti ir suprasti straipsnius, kad prireikus galėtumėte juos aptarti su mediku. Kadangi neretai publikuoti tyrimai kainuoja, galite bandyti juos susirasti nemokamai šioje internetinėje svetainėje https://sci-hub.hkvisa.net/.
 • Pasiimkite popieriaus lapą ir užsirašykite šias tris antraštes: fizinė, protinė/emocinė ir dvasinė. Tada dešimt ar daugiau minučių atidžiai analizuokite ir surašykite bet kurį šių trijų savo gyvenimo sričių aspektą, kurį reikėtų patobulinti. Būkite sąmoningi ir sąžiningi sau. Tada pažymėkite punktus, kurie labiausiai pagerintų jūsų sveikatą, ir pirmiausia imkitės jų.
 • Susiraskite atskaitomybės partnerį. Kai pradėsite kontroliuoti savo sveikatą ir imsitės pokyčių, neabejotinai susidursite su išorine ar vidine kritika. Kad geriau atlaikytumėte šią kritiką, paprašykite, kad kas nors, kas nebus kritiškas, atsiskaitytų jums už pokyčius, kurių ketinate imtis, ir pasisiūlykite jam ar jai atsilyginti tuo pačiu.

Vėžio ląstelės tai buvusios sveikos ląstelės, kurių mitochondrijos pažeistos.

VADOVAUKITĖS INTUICIJA (3)

Intuityvus protas tai šventa dovana, o racionalus protas – ištikimas tarnas. Sukūrėme visuomenę, kuri gerbia tarną, o dovaną pamiršo.

Albertas Einšteinas


Nuojauta, tas plačiai žinomas pojūtis, kuris atrodo ateina iš giliau. Daugelis žmonių teigia, kad mes jį praradome. Pavyzdžiui, yra duomenų, kad mūsų protėviai vadovavosi intuityviais patarimais, kuriuos gaudavo iš sapnų, ir tūkstančių metų senumo jogos tekstai, kuriuose aprašomi meditacijos pratimai, padedantys sustiprinti intuityvius gebėjimus.

Organizmas intuityviai žino, ko jam reikia, kad pasveiktų, ir dažnai atskleidžia, kodėl susirgo.

Gyvybiškai svarbu įsiklausyti į savo intuicija prieš sudarant bet kokį sveikatinimosi planą.

Organizmas užprogramuotas išlikti homeostazėje ir žino, kaip tai daryti. Tačiau kartais jam reikia atkurti ryšį su įgimtu žinojimu. Kūnas gali pasveikti akimirksniu. Tai žmonių įsitikinimų sistema, verčianti mus manyti, kad jam išgyti reikia daug laiko. Naudojant energinę mediciną tarsi apeinama įsitikinimų sistema, nes pasitelkiama gilesnė, įgimta kliento kūno išmintis.

Jei protui bus leista nusiraminti, jis žinos, ką reikia daryti, kad grįžtų į homeostazę. Kiekviena būtybė turi tokią sistemą. Vėžys tai pasiuntinys, pamoka. Tai pasiuntinys, kuris praneša, kad kažkas pakrypo neigiama linkme, kažkas išsiderino. Išsiaiškinkite, kas tas kažkas yra, ir pastebėsite, kad jūsų kūno energetika pradės gražinti sistemą į balansą.

Nėra vieno teisingo būdo, kaip vadovautis intuicija. Kai kuriems žmonėms intuicija ateina per vidinį žinojimą. Kitiems intuicija labiau pasireiškia kaip fizinis jausmas kūne, pavyzdžiui, įspėjamasis spazmas žarnyne. Dar kitiems intuicija kalba sapnuose, meditacijose, dienoraščiuose arba atsitiktiniais “sutapimais“, pvz., susitikus su draugu, kuris pasakė būtent tą informaciją, kurią reikėjo išgirsti reikiamu metu. Visi šie metodai tinkami būdai pasiekti savo intuiciją, ir kuo dažniau jos klausysite, tuo aiškesni bus pranešimai.

KIEKVIENAS TURI ŽENGTI SKIRTINGUS ŽINGSNIUS.

Kitas intuicijos sekimo aspektas – tai mintis, kad kiekvienam žmogui gali būti reikalingi skirtingi pokyčiai, kad atsikratytų nuo vėžio, todėl pasitarimas su intuicija gali būti gyvybiškai svarbus jūsų pasveikimui. Kiekvienas žmogus turi atlikti skirtingus pokyčius, kad atstatytų savo sistemų pusiausvyrą. Kai kuriems žmonėms tai gali reikšti mitybos pokyčius, o kitiems – santuokos pokyčius.

Kai kuriems onkologiniams pacientams tam tikri pokyčiai (pvz., radikalus mitybos pakeitimas) būtų labai naudingi, o kitiems onkologiniams pacientams to nepakaktų.

Štai tada intuicija gali labai pasitarnauti: kai bandote išsiaiškinti, kokių konkrečių pokyčių reikia jūsų organizmui, protui ir dvasiai, kad pasveiktumėte.

Kiekvienas, vėžio augintojas, turėtų ramiai pasėdėti su savo vėžiu ir paklausti, kodėl jis atsirado, o paskui paklausti, ką reikia daryti, kad būtų atkurta pusiausvyra.

Kvantiniame gydyme tai vadinama “vidiniu gydytoju“. Tai tarsi šviesos jungiklis. Jūsų kūnas yra jūsų pusėje. Jis iš tikrųjų jus įspėja. Jis mums sako: “Žiūrėk, čia kažkas ne taip.” Tačiau dauguma žmonių neklauso. Taigi, reikia klausytis savo organizmo. Vėžys – tai kelionė, kurios metu mes išmokstame daugybės dalykų apie save. Jis iš tiesų priverčia mus permąstyti, kaip gyvename.

Kai pasitelkę intuiciją įsiklausysite į savo kūną ir išsiaiškinsite, kokių konkrečių pokyčių jums reikia, išgijimas seks natūraliai.

VEIKSMAI, kurių galite imtis

 • Kasdien skirkite laiko atsipalaiduoti ir sąmoningai leiskite savo mąstančiam protui išsijungti. Pasiklausykite raminančios muzikos ir pabandykite leisti protui svajoti.
 • Kai atsipalaiduosite ir jūsų mąstymas šiek tiek nurims, pasirinkite techniką, kuri leis jums užmegzti ryšį su limbine smegenų dalimi, perduodančia jūsų intuiciją. Štai kelios populiarios technikos, tačiau galite rasti savo unikalų būdą, kaip pasiekti intuiciją:
 • 1.MEDITACIJA. Daugeliui žmonių stipriausios intuityvios įžvalgos kyla medituojant.
 • 2. DIENORAŠČIO RAŠYMAS. Kai kurie žmonės sėkmingai pasiekia intuityviąją smegenų dalį kruopščiai parinkdami dienoraščio užuominas, pavyzdžiui, “Koks tas vienintelis dalykas, kuris, jei pasikeistų mano gyvenime, viską pakeistų į gerąją pusę?” arba “Kokios pagrindinės šios problemos priežastys?“.
 • 3. SAPNAI. Jei norite pabandyti pasiekti savo intuiciją per sapnus, pirmiausia prieš užmigdami įsijauskite į atsipalaidavimo būseną ir ant popieriaus lapo šalia lovos užrašykite svarbų klausimą. Perskaitykite jį prieš pat užmigdami ir paprašykite savo intuityviosios savasties pateikti atsakymą sapnuose. Kitą rytą pabudę iš karto užsirašykite tiek sapnų, kiek tik galite prisiminti, nesistengdami jų analizuoti. Kai juos visiškai užrašysite, galėsite pradėti juos analizuoti ieškodami intuityvių įžvalgų.

UŽGNIAUŽTŲ EMOCIJŲ PALEIDIMAS (4)

Pyktis tai rūgštis, kuri labiau kenkia kraujagyslei, į kurią ji patenka, nei viskam, ant ko ji užpilama.

Markas Tvenas


Liga – tai fizinio, emocinio arba dvasinio lygmens blokavimas. Sveikata pasiekiama tada, kai visuose trijuose lygmenyse vyksta nevaržomas judėjimas.

Kai pradedate stebėti proto modelį arba minčių formą, kuri iš pradžių sukėlė ligą, tai galite išsiaiškinti iš kur tai kilo ir galite sugrįžti į balansą, tuomet fizinis ligos aspektas nustos egzistuoti. Kad ir kur būtų vėžys, jis atspindi tam tikrą jūsų nuoskaudą.

KAS TAI YRA UŽGNIAUŽTOS EMOCIJOS?

Užgniaužtos emocijos – tai bet kokios iš praeities likusios teigiamos, neigiamos, sąmoningos ar nesąmoningos emocijos. Dažniausiai slopiname neigiamas emocijas, tokias kaip baimė, nuoskauda, trauma, pagieža, apgailestavimas, pyktis, sielvartas ar liūdesys, tačiau galime slopinti ir teigiamas emocijas, pavyzdžiui, laimę. Dauguma žmonių manytų, kad laimės laikymasis tai geras dalykas. Tačiau kai laimė susijusi su praeitimi, ji greitai virsta nostalgija, kuri mus sutelkia į prisiminimus apie buvusią laimę, o ne į realios laimės galimybę dabartyje.

Susidurti su mirties baime gali būti labai lengva ir labai sunku, priklausomai nuo jūsų įsitikinimų apie tai, kas nutiks po mirties.

Užgniaužtos emocijos gali būti ne tik teigiamos arba neigiamos, bet ir sąmoningos arba nesąmoningos, t. y. gali būti, kad jų neprisimenate. Taip yra todėl, kad traumuojantys prisiminimai, pavyzdžiui, nelaimingi atsitikimai ar fizinio smurto atvejai kaip seksualinis išnaudojimas, dažnai blokuojami nuo sąmoningos atminties. Svarbu pažymėti, kad bet kokios emocijos, kurias saugote iš praeities, tai užgniaužtos emocijos, kurios ateityje sukelia nesveiką kūno, proto, dvasios sistemos blokadą.

Jei jaučiate baimę, jūsų kūnas negija, o jei kūnas sveiksta, baimės nejaučiate.

Kūno, proto ir dvasios sistemoje slopinamų emocijų išlaisvinimas nėra lengva užduotis, ypač todėl, kad ne visada suvokiame, kokias emocijas laikome ir iš kur jos kilo.

VEIKSMAI, kurių galite imtis

 • VESKITE MINČIŲ ŽURNALĄ. Tai populiarus namų darbas kognityvinės elgesio terapijos (KET), kuri priklauso psichoterapijos rūšiai, kai prašoma atidžiau pažvelgti į savo pagrindines mintis ir iš jų kylančias emocines reakcijas. Norėdami pradėti rašyti minčių žurnalą, dvi savaites iš eilės skirkite laiko per pietus ir prieš miegą ir užsirašykite visus savo dienos emocinius įvykius – tiek teigiamus, tiek neigiamus. Tada pabandykite užrašyti, ką galvojote prieš pat jausdami tą emociją.
  KET idėja ta, kad mūsų pagrindinės mintys verčia mus jaustis laimingais arba liūdnais, tačiau daugelis iš mūsų nesuvokia, kokios mūsų pagrindinės mintys. Pavyzdžiui, depresija sergantys žmonės, rašydami minčių žurnalą, dažnai nustemba sužinoję, kad dažniausios jų pagrindinės mintys skamba taip: “Man nesiseka viskas, ką darau” arba “Pasaulis iš prigimties pavojinga vieta“. Susiraskite gerą KET terapeutą, su kuriuo galėtumėte dirbti, arba bent jau naudotis KET darbo knyga, gali padėti jums išlaisvinti pagrindinius įsitikinimus, kurie jums nebetarnauja.
 • SUDARYKITE SAVO EMOCINIŲ AKIMIRKŲ SĄRAŠĄ. Vieną vakarą skirkite laiko ir surašykite visas emociškai svarbiausias praeities akimirkas, kiek tik galite prisiminti, tiek teigiamas, tiek neigiamas. Baigę peržiūrėkite sąrašą ir kuo išsamiau prisiminkite įvykius. Tada, kai būsite pasiruošę, surenkite savo ugnies deginimo ceremoniją ir sudeginkite sąrašą. Tai darydami mintyse išlaisvinkite visas slopinamas emocijas, likusias po tų įvykių.
 • KASDIEN PRAKTIKUOKITE ATLEIDIMĄ. Kiekvieną rytą atsibudę pagalvokite apie ką nors iš savo praeities ar dabarties, kam galėtumėte atleisti, net jei tai būtų smulkmena. Jei negalite prisiminti nei vieno, kam galėtumėte atleisti, paprasčiausiai atleiskite sau už bet kokias skriaudas, kurias galėjote padaryti iki šios akimirkos.
 • IŠKLAUSYKITE STRESO VALDYMO KURSĄ. Užsirašykite į vietinį arba nuotolinį streso valdymo kursą, kuris truks nuo keturių iki aštuonių savaičių, kad sutelktumėte dėmesį į šį svarbų gyvenimo įgūdį. Vienas iš populiarių kursų vadinasi Sąmoningumu Pagrįstas Streso Mažinimas – SPSM (Mindfulness Based Stress Reduction).
 • KREIPKITĖS Į GYDUOLĮ ARBA TERAPEUTĄ. Jei jūsų vietovėje yra galimybė, susiraskite kvalifikuotą energetinį gyduolį ar psichoterapeutą, pas kurį galėtumėte lankytis bent kurį laiką, siekdami tikslingai išlaisvinti bet kokias užgniaužtas praeities emocijas. Specifiniai energetinio gydymo būdo specialistai, kurie specializuojasi šioje srityje, tai energetinė kineziologija ir BodyTalk sistema.
 • IŠBANDYKITE HIPNOZĘ ARBA AKIŲ JUDESIŲ DESENSIBILIZACIJĄ IR PERDIRBIMĄ (AJDP). Norint iš kūno išlaisvinti emocijas, kurių negalite sąmoningai prisiminti (pvz., iš vaikystėje patirtų nelaimingų atsitikimų ar traumų), gali prireikti taikyti tokius metodus kaip hipnozė arba AJDP (viena iš hipnozės formų).

Emocijos turėtų tekėti kūnu tarsi bangos paplūdimyje.

Tikslas – ne priversti save nuolat jaustis 100 proc. laimingais, o leisti visoms emocijoms – tiek teigiamoms, tiek neigiamoms – tekėti į mus, per mus ir iš mūsų, kad niekas iš praeities nebūtų perkelta į dabartį ir kiekviena akimirka taptų galimybe naujai emocinei patirčiai.

TEIGIAMŲ EMOCIJŲ DIDINIMAS (5)

Laimė priklauso nuo mūsų pačių.

Aristotelis


Sveikesnio gyvenimo paslaptis gali būti tokia paprasta, kaip vienas žodis – laimė.

Tačiau svarbu pažymėti, kad laikomų emocijų, tokių kaip nuoskauda, neapykanta, baimė, pyktis, gailestis ir liūdesys, išlaisvinimas visai kas kita, nei nagrinėjama šiame skyriuje. Užgniaužtų emocijų išlaisvinimas nebūtinai reiškia, kad padidinsite teigiamų emocijų kiekį dabartyje, nors tai neabejotinai sudaro sąlygas tam įvykti.

Kasdieniame gyvenime patiriama laimė ir džiaugsmas tai svarbi fizinio gijimo proceso dalis.

KAS VYKSTA MŪSŲ ORGANIZME, KAI PATIRIAME TEIGIAMAS EMOCIJAS?

Mokslininkai jau žino, kad tarp proto ir kūno yra tiesioginis ir galingas ryšys. Pirma, mūsų giliai įsišakniję įsitikinimai leidžia mums jausti emocijas, pavyzdžiui, baimę ar džiaugsmą, dėl kurių organizme akimirksniu išsiskiria hormonai, o šie hormonai nurodo mūsų organizmui, ką daryti. Kai jaučiame baimę, hormonai mūsų kūno ląstelėms nurodo kovoti arba bėgti. Kai jaučiame džiaugsmą ar meilę, hormonai liepia organizmui skirti laiko pažeistoms ląstelėms taisyti, maistui virškinti ir infekcijoms gydyti. Šie du režimai vienas kitą išskiriantys – mūsų kūnai arba kovoja / bėga, arba gydosi, bet ne abu dalykai vienu metu. Taigi, norėdami įjungti organizmo gijimo režimą, pirmiausia turime išjungti kovos arba bėgimo režimą, o vienas iš veiksmingų būdų tai padaryti – išlaisvinti iš praeities užgniaužtas emocijas.

Jei mintys džiaugsmingos, kūnas bus pripildytas gyvybę teikiančios energijos, tačiau jei mintys susijusios su baime ar beviltiškumu, kūnas bus atskirtas nuo šios svarbios energijos.

Kai tik nustojame kovoti arba bėgti, organizmas natūraliai pradeda atkurti ląsteles ir gydytis. Tačiau mes galime “pagreitinti” šį gijimą – panašiai kaip garso stiprintuvo garsą – tikslingai stengdamiesi jausti teigiamas emocijas, pavyzdžiui, meilę, džiaugsmą ir laimę. Kai jaučiame meilės, džiaugsmo ar laimės emocijas, mūsų organizme esančios liaukos į kraują išskiria gydomųjų cheminių medžiagų ir hormonų, įskaitant serotoniną, relaksiną, oksitociną, dopaminą ir endorfinus. Šios cheminės medžiagos akimirksniu susisiekia su visomis mūsų kūno ląstelėmis ir liepia joms atlikti šiuos veiksmus:

 • Sumažinti kraujospūdį, širdies ritmą ir kortizolio (streso hormono) kiekį;
 • gerinti kraujotaką;
 • pagilinti kvėpavimą, todėl į kiekvieną ląstelę patenka daugiau deguonies;
 • lėčiau virškinti maistą, todėl organizmas įsisavina daugiau maistinių medžiagų;
 • pašalinti vėžines ląsteles.

Visi šie nuostabūs fiziniai pokyčiai buvo užfiksuoti klinikiniuose tyrimuose. Šis sąrašas aktualus onkologiniams pacientams todėl, kad įrodyta, jog visi šie pokyčiai pagerina sistemos gebėjimą pašalinti vėžines ląsteles. Panašūs tyrimai parodė, kad ligą išgyvenantys ir apskritai pozityviai nusiteikę žmonės gyvena gerokai ilgiau nei ligą išgyvenantys ir pesimistiškai nusiteikę žmonės. Kitaip tariant, tyrimas po tyrimo randama įrodymų, patvirtinančių seną posakį “Laimingi žmonės gyvena ilgiau“.

LAIMĖ – TAI ĮPROTIS

Kai grįžę į pusiausvyrą žmonės kalba apie tai, kad jie stengiasi jausti daugiau meilės, džiaugsmo ir laimės, kad padėtų savo kūnui sveikti, jie kalba apie tai lyg kalbėtų apie dantų valymą ar mankštos treniruotes: laimę jie suvokia kaip įprotį, kurį reikia praktikuoti kasdien, kad gautumėte norimą naudą. Visi galime patirti nuolatinį džiaugsmą savo gyvenime, jei kasdien praktikuosime laimės jausmą.

Daugumai išgyvenusiųjų džiaugtis buvo beveik neįmanoma iš karto po to, kai sužinojo diagnozę. Tačiau jie greitai suprato, kad diena iš dienos likti užsidariusiems baimėje nei malonu, nei naudinga. Todėl iš pradžių jie turėjo priversti save daryti dalykus, kurie išjungtų baimę ir įjungtų džiaugsmą, nors ir kelioms minutėms dienoje. Pavyzdžiui, kai kurie iš jų pasirinko žiūrėti juokingus vaizdo įrašus, nueiti į popietinį jogos užsiėmimą arba paskambinti mylimam žmogui. Po truputį jie tikslingai didino tokių užsiėmimų skaičių, kol laimės jausmas užpildė vis daugiau kiekvienos dienos minučių. Jie atrado, kad kasdien tikslingai skirdami laiko užsiimti tuo, kas jiems teikia džiaugsmo, tuo greičiau juos apėmė džiaugsmo jausmas ir tuo ilgiau jo malonus poveikis tęsėsi visą dieną.

Kiekvieną dieną raskite laiko įvertinti tai, ką turime gyvenime.

NEPRIVALOTE VISĄ LAIKĄ JAUSTIS LAIMINGI

Įsipareigojimas bent penkias minutes per dieną jaustis laimingam nėra tas pats, kas galvoti, kad norint pagerinti sveikatą reikia jaustis laimingam visą dieną, kiekvieną dieną. Tai tragiška ir klaidinga išvada, todėl daugelis pacientų jaučiasi kalti, kai jaučia neigiamas emocijas, nes žino, kad šios emocijos gali susilpninti organizmo sistemas. Ar galite įsivaizduoti, kokį spaudimą patiria žmogus, kuris mano, kad privalo nuolat jaustis laimingas?

Tiesa, kad baimė, apmaudas, sielvartas ir pyktis silpnina organizmą. Tačiau niekada nebuvo prasmės pridengti pagrįstus baimės jausmus netikru pozityvumo sluoksniu ir papildomu kaltės sluoksniu. Sveikiau, kai žmogus visiškai išjaučia ir tada visiškai paleidžia visas kylančias emocijas, nesvarbu, ar jos teigiamos, ar neigiamos. Taip elgdamiesi galite ne tik patirti visą žmogaus saviraiškos spektrą, bet ir praleisti daugiau laiko jausdamiesi tikrai laimingi tarp įvairių emocijų bangų. Mažamečiai vaikai puikus to pavyzdys – vieną akimirką juos gali užplūsti pyktis, o po penkių minučių, visiškai jį pajutę ir išlaisvinę nuo jo, jie bus visiškai laimingi.

VEIKSMAI, kurių galite imtis

 • KIEKVIENĄ DIENĄ PRADĖKITE SU ŠYPSENA IR (ARBA) DĖKINGUMO JAUSMU. Jei norite nusišypsoti, pradėkite dieną žiūrėdami mėgstamus juokingus vaizdo įrašus arba vartydami nuotraukų albumą, kuris verčia jus šypsotis. Jei norite pajusti dėkingumą, prie lovos laikykite dėkingumo žurnalą ir kiekvieną rytą prieš keldamiesi užrašykite penkis dalykus, už kuriuos esate dėkingi.
 • FILTRUOKITE SAVO ŽINIASKLAIDĄ. Nustokite žiūrėti naujienas ir panašų šlamštą.
 • ATSIRINKITE SAVO PRAMOGAS. Peržiūrėkite ne tik naujienas, bet ir televizijos laidas bei filmus, kuriuos žiūrite. Detektyvinės dramos ir žmogžudysčių paslaptys gali būti jaudinančios, tačiau jos nepagerins jūsų sveikatos taip, kaip komedijos. Priešingai, jie dažnai suaktyvina organizmo reakciją į stresą. Todėl kiekvieną savaitę į savo pramogų sąrašą įtraukite bent po vieną komišką laidą ar filmą.
 • SUSIRASTI ĮDOMIŲ DRAUGŲ. Kaip nerimą keliančios naujienos ir dramatiškos pramogos gali įjungti jūsų organizmo reakciją į stresą, o ne į gydymą, taip ir šeima bei draugai. Todėl atidžiai pažvelkite į savo santykius ir paklauskite savęs: “Ar jaučiuosi su šiuo žmogumi įkrautas energija, ar išvargintas?
  Pradėkite riboti laiką, praleidžiamą su žmonėmis, kurie jus išsunkia, ir daugiau laiko praleiskite su tais, kurie jums suteikia energijos.
 • BŪKITE AKTYVŪS. Raskite veiklos, kuri jums teikia džiaugsmą ir kurią galite atlikti savo kasdienybėje jau dabar. Keletas pavyzdžių: mankšta, pasivaikščiojimas gamtoje, sodininkystė, dainavimas, šokiai, meditacija, fotografavimas, maisto gaminimas, skambinimas senam draugui, dovana, prisijungimas prie vietinio choro, muzikos pamokos arba savanoriška veikla. Pasižadėkite bent tris kartus per savaitę užsiimti veikla (televizoriaus žiūrėjimas nesiskaito), kuri jums teikia džiaugsmo.
 • ATLIKITE VAKARINĮ PATIKRINIMĄ. Kiekvieną vakarą prieš eidami miegoti paklauskite savęs: “Ar šiandien patyriau bent vieną laimės akimirką?” Jei taip, užsirašykite tą akimirką ir padėkokite už ją. Jei ne, dar kartą perskaitykite pirmąjį pasiūlymą ir prieš eidami miegoti pasistenkite nusišypsoti arba pajusti dėkingumą už dalykus, kuriuos turite savo gyvenime.

SOCIALINĖ PARAMA (6)

Vienas ištikimas draugas vertas dešimties tūkstančių giminaičių.

Euripidas


Žmonės tai socialios būtybės. Kad išgyventų, žmonėms iš esmės reikia vieniems kitų. Tai prasideda, kai esame kūdikiai. Žmogaus kūdikis tai vienas bejėgiškiausių žinduolių planetoje, kurio išgyvenimas keletą metų priklauso nuo motinos.

Kitų parama turbūt nėra tokia svarbi, kaip sergant. Idealiu atveju, kai sergame, artimieji yra šalia, kad mumis pasirūpintų – atneštų vandens ar užklotų antklode. Mokslininkai neseniai atrado, kad artimieji padeda mūsų organizmams funkcionuoti efektyviau. Kai esame apsupti artimųjų ar net savo augintinių, jausmas, kad esame mylimi, į mūsų kraują išskiria hormonų srautą, todėl emociškai jaučiamės kur kas geriau ir sveikstame lengviau.

Meilė tai aukšto dažnio, sveikatą stiprinanti energijos forma.

MEILĖ PADEDA ORGANIZMUI SVEIKTI

Moksliškai yra daug įrodymų, patvirtinančių mintį, kad iš kitų žmonių gaunama emocinė meilė naudinga fiziniam kūnui. Pirma, tyrimai ne kartą parodė, kad žmonės, turintys daugiau socialinių ryšių, gyvena gerokai ilgiau nei žmonės, turintys mažiau socialinių ryšių, ir rečiau išsivysto vėžys. Kas dar neįtikėtina, kad ši sveikatą stiprinanti socialinių ryšių jėga naudingesnė nei vien tik fiziniai pratimai, mityba ar susilaikymas nuo alkoholio ir rūkymo. Kitaip tariant, glaudžios bendruomenės, kurios reguliariai leidžia laiką ir ilsisi kartu, gyvena ilgiau nei vidutiniškai, net jei valgo riebų maistą, vartoja alkoholį, rūko ar mažai sportuoja. Tačiau jei stengiatės būti kuo sveikesni, stengsitės didinti savo socialinės paramos tinklą, kartu sveikiau maitindamiesi, pakankamai miegodami ir reguliariai mankštindamiesi.

Svarbu patirti socialinę paramą, ir nesvarbu, ar ją teikia du artimi draugai, ar trisdešimt pažįstamų, ar vienas sutuoktinis.

TIKSLAS – NESIJAUSTI VIENIŠAM

Esminis tikslas – nesijausti vienišam, nors būdai, kaip to pasiekti, skiriasi priklausomai nuo žmogaus. Pavyzdžiui, kai kuriems vėžininkams, kad nesijaustų vieniši, užtenka, kad juos suptų artimiausi šeimos nariai ir draugai. Kitiems draugai ir šeima gali suteikti tam tikrą paguodą, tačiau jie vis tiek gali jaustis vieniši savo vėžio kelionėje. Tokiems žmonėms paprastai naudinga prisijungti prie vėžininkų paramos grupių.

Kai kurie žmonės geriausiai gali nesijausti vieniši, kai yra vieni, pavyzdžiui, medituodami arba melsdamiesi. Nepriklausomai nuo to, kokiais būdais tai galima pasiekti, bendras tikslas, tiesiog nesijausti vienišam.

Vienatvė siejama su padidėjusiu kortizolio (streso hormono) kiekiu ir depresija, o tai reiškia, kad sumažėja gebėjimas pašalinti vėžines ląsteles iš organizmo. Vienatvė tai tylusis žudikas. Todėl, jei gyvenime jaučiatės vieniši, jūsų sveikatai gerinti labai svarbu imtis priemonių vienišumui sumažinti, kaip ir daryti tokius dalykus kaip gerai miegoti, valgyti vaisius ir daržoves bei reguliariai mankštintis.

FIZINIO KONTAKTO SVARBA

Kalbu ne apie seksualinį artumą, o apie tokius dalykus kaip apkabinimas, apkabinimas per petį, prisiglaudimas ar skausmą malšinantis masažas.

Daugeliui išgyvenusiųjų nuolatinis žmogiškas prisilietimas tai labai svarbi gijimo proceso dalis, ypač jei jie kenčia skausmą arba yra prikaustyti prie lovos.

Nors gyvename kaip individai, kiekvienas esame dalis kažko didesnio nei mūsų atskiros būtybės.

Atlikti žmogaus prisilietimo tyrimai parodė, kad, žmogui liečiantis su žmogumi, išsiskiria daugelis tų pačių hormonų ir cheminių medžiagų, kurios išsiskiria, kai jaučiame meilę ir paramą (pvz., serotoninas, dopaminas, endorfinai), nors dėl fizinio prisilietimo ypač daug išsiskiria oksitocino, liaudiškai vadinamo “prisiglaudimo” hormonu. Oksitocinas tai galingas hormonas, kuris padeda organizmui įvairiais būdais: mažina uždegimą ir skausmą, mažina kraujospūdį ir kortizolio kiekį kraujyje, gerina virškinimą (taigi ir maistinių medžiagų įsisavinimą). Šis nuostabus oksitocino naudos sveikatai sąrašas paaiškina, kodėl tiek daug žmonių pabrėžia fizinio prisilietimo svarbą gydantis.

VEIKSMAI, kurių galite imtis

JEI JUMS VĖŽYS

 • Kreipkitės į žmogų, kurį mylite, šiandien pakeldami telefono ragelį ir tiesiog paskambindami jam ar jai. Paprasčiausiai pasakykite tam žmogui, kad galvojate apie jį ar ją ir norite sužinoti, kaip jam ar jai sekasi. Jei šis asmuo nežino, kad jūs nešiojate vėžį, neprivalote jam to sakyti, o jei jis jau žino, visada galite pasakyti, kad norite tik išgirsti, kaip jam ar jai sekasi. Žmonės supras, kad nenorite kalbėti apie savo sveikatos iššūkį ir vietoj to norite, kad jūsų dėmesį atitrauktų pokalbiai ne apie vėžį. Rytoj paskambinkite kitam žmogui ir kartokite šį procesą kasdien.
 • Prisijunkite prie kitų onkologinių pacientų paramos grupės, jei tai jums tinka.
 • Nebijokite prašyti pagalbos, kai jos reikia. Jūsų draugai, šeima ir net pažįstami tikrai nori jums padėti, kaip tik gali, bet jie nežinos, kad jums reikia pagalbos, kol jos nepaprašysite. Jei nesijaučiate patogiai prašydami pagalbos tiesiogiai, pasakykite artimam draugui, kokios pagalbos norėtumėte gauti (gaminti maistą, tvarkyti reikalus, lankytis visuomenėje ir t. t.), o tada paprašykite jo ar jos parašyti elektroninį laišką didesnei šeimos ir draugų grupei apie tai, ko jums reikia.

JEI ESATE VĖŽIU ONKOLOGINIO LIGONIO ARTIMASIS

 • Paskambinkite artimajam ir paprasčiausiai pasakykite, kad galvojate apie jį ar ją. Tai viskas, ką jums reikia padaryti. Šis žmogus gali neatsiliepti, nes blogai jaučiasi. Tokiu atveju palikite žinutę, kad galvojate apie tą žmogų ir norite, kad jis žinotų. Žinutę baigkite paaiškindami, kad šis asmuo neturi jaustis įsipareigojęs jums perskambinti. Vien šis paprastas veiksmas sukels gydomųjų hormonų antplūdį. Pasistenkite tai daryti bent kartą per savaitę.
 • Atneškite sveikesnio maisto. Pasitarkite su artimuoju, ką jis valgo šiomis dienomis (nes jis gali laikytis ribotos dietos, pvz., veganiškos (viso augalo, be S.O.S.)). Kai galite, paruoškite patiekalą, kuris atitiktų šio asmens mitybos apribojimus, ir palikite jį užšaldomame inde.
 • Pasisiūlykite atlikti įvairius reikalus ar padėti atlikti namų ruošos darbus. Žmonėms, išgyvenantiems vėžį, gali būti labai sunku rasti laiko ir jėgų atlikti tokius darbus kaip maisto produktų pirkimas, valymas ir skalbimas.
 • Suplanuokite pasilepinimo ar išsiblaškymo dieną. Po pietų apsilankykite SPA centre arba nedidelės apimties renginyje.
 • Neužsiveskite galvodami, kad visada turite kažką daryti, kad palaikytumėte žmogų. Tikslas – parodyti savo meilę, o tam užtenka paprasto skambučio ar elektroninio laiško kas kelias dienas, kuriuo tam žmogui parodytumėte, kad apie jį galvojate.

DVASINIO RYŠIO STIPRINIMAS (7)

Pradėkite suvokti save kaip sielą su kūnu, o ne kaip kūną su siela.

Wayne Dyer


Vien paminėjus žodį “dvasinis gydymas” aplinkoje esantys žmonės dažnai susiskaldo į dvi grupes, tie kurie turi stiprią dvasinę praktiką, tuoj pat susijaudina, o tie, kurie neturi jokių dvasinių įsitikinimų ar praktikos, staiga užsisklendžia.

Jei esate žmogus, kuriam žodis “dvasinis” kelia šiurpą, galite mintyse pakeisti žodžius “dvasinė energija” žodžiais “gili, rami energija“.

DVASINGUMAS KAIP PATYRIMAS

Išgyvenusieji ir alternatyvūs gyduoliai dvasinę energiją apibūdina kaip kažką, ką jie vienu metu jaučia ir kaip fizinį pojūtį, ir kaip intensyvią emociją. Paprastai ji apibūdinama kaip šiltos, ramios energijos, kuri teka žemyn nuo galvos iki kojų ir padengia tiek fizinį, tiek emocinį kūną gilios ramybės ir besąlygiškos meilės antklode, pojūtis. Daugelis žmonių mano, kad dvasinei energijai jausti reikia turėti dvasinių ar religinių įsitikinimų. Tai paprasčiausiai netiesa. Šis palaimingos, dvasinės energijos pojūtis tai ne tikėjimo, o veikiau psichinės ir (arba) fizinės praktikos, sukeliančios intensyvų dvasinės energijos patyrimą, rezultatas.

Pavyzdžiui, po jogos užsiėmimų, ilgo bėgimo, atpalaiduojančio masažo ar popietinio miego žmogus gali patirti įvairaus laipsnio dvasinį pakilimą. Yra dvasinių praktikų, specialiai sukurtų šiai patirčiai sukelti, pavyzdžiui, gili malda ar meditacija. Kaip ir į daugelį dalykų gyvenime, kiekvienas žmogus reaguoja skirtingai. Kai kurie žmonės po jogos užsiėmimų gali niekada nepajusti dvasinio “šiurpulio“, bet gali stipriai jį pajusti kassavaitinio maldos rato metu. Kitiems gali būti sudėtinga pajusti dvasinę energiją medituojant, tačiau jie lengvai pajunta po pasivaikščiojimo gamtoje. Nesvarbu, kokiu būdu jungiatės su šia dvasine energija. Svarbu tik tai, kad jungtumėtės, jei įmanoma, kasdien, kad gautumėte jos gydomąją naudą.

Žmonės visų pirma tai dvasinės būtybės, turinčios laikiną fizinę patirtį kūne.

Jei tikite, kad esame tik fiziniai organizmai, tuomet ieškosite tik fizinių vėžio priežasčių ir fizinių jo gydymo būdų. Tačiau jei suvokiate, kad fiziniuose kūnuose esančia dvasine energija reikia rūpintis ne mažiau nei fiziniais kūnais, tada suvoksite ir ieškosite ne tik fizinių sprendimų.

Mokslininkai nustatė, kad praktikuojant meditaciją organizme išsiskiria gausus melatonino kiekis. Melatoninas tai būtinas hormonas, padedantis mums miegoti. Geras nakties miegas gyvybiškai svarbus mūsų sveikatai, nes tai vienintelis laikas, kai mūsų organizmo sistemos gali valandų valandas remontuoti ląsteles ir valyti organizmą. Įdomu tai, kad nustatyta, jog daugelio onkologinio pacientų organizme melatonino kiekis pavojingai mažas. Todėl šis tyrimas galėtų paaiškinti, kaip dvasinė praktika, pavyzdžiui, meditacija, gali padėti organizmui išgydyti vėžį.

Medituojant vos 30 minučių per dieną 8 savaites sumažėja smegenų sričių, susijusių su nerimu ir neigiamomis emocijomis, kurios verčia išsiskirti streso hormonus, tankis ir padidėja smegenų medžiagos tankis srityse, susijusiose su empatija ir atmintimi.

VEIKSMAI, kurių galite imtis

 • GILUS KVĖPAVIMAS. Dabar skirkite akimirką, atidėkite viską į šalį, užmerkite akis ir giliai įkvėpkite bei iškvėpkite. Tai darydami uždėkite rankas ant apatinės pilvo dalies, kad jaustumėte, kaip rankos kyla ir leidžiasi kartu su kvėpavimu. Tyliai suskaičiuokite iki dešimties iškvėpimų, tada atmerkite akis. Pažiūrėkite, ar jaučiatės ramesni. Jei taip, įsipareigokite tai daryti kasdien dvi savaites.
 • VAIKŠČIOJIMAS LAUKE. Šiandien dešimt minučių pasivaikščiokite lauke, nieko su savimi neturėdami, išskyrus galbūt raminančią muziką. Pasistenkite pasivaikščiojimo metu neanalizuoti savo minčių. Vietoj to tiesiog stebėkite jus supantį pasaulį. Jei jūsų mąstantis protas nerimsta, išbandykite šią tylią mantrą: įkvėpdami sakykite sau: esu dėkingas, o iškvėpdami užpildykite už ką esate dėkingi. Ir tai sakydami pasistenkite pajusti dėkingumą. Nustatykite laikmatį dešimčiai minučių. Jei po šio pasivaikščiojimo jausitės ramesni, įsipareigokite dvi savaites kasdien pasivaikščioti.
 • VEDAMA MEDITACIJA. Įsigykite meditacijos kompaktinį diską arba tiesiog parsisiųskite ją iš “Youtube” ir klausykitės jos instrukcijų. Jei išklausę meditacijos su vadovu pasijusite ramesni, įsipareigokite jos klausytis kasdien dvi savaites.

TURĖTI RIMTŲ PRIEŽASČIŲ GYVENTI (8)

Svarbiau ne tai, kiek ilgai, bet kaip gerai nugyvenote.

Seneka


Daugelis žmonių bijo mirti. Šie žmonės tikrai turi tvirtą nuostatą “nenoriu mirti“. Tačiau šie žmonės turi ne tiek mirties baimę, kiek troškimą gyventi. Nedaug tokių, kurie visiškai nebijo mirties, laikydami ją tik perėjimu į kitą egzistenciją (dimensiją), kuris įvyks, “kai bus lemta“. Tačiau kol tai neįvyko, šie žmonės džiaugiasi visais dalykais, kuriuos dar nori nuveikti būdami gyvi savo kūnuose.

Kai vėžio nešiotojas turi stiprią “kovos dvasią“, susitelkimas į kovą gali lemti nuolatinę, žemo lygio, kovos arba bėgimo reakciją organizme, dėl kurios susilpnėja organizmo sistemos ir į kraują išsiskiria nuolatinis streso hormonų srautas. Mūsų medžiotojų-rinkėjų smegenims tai panašu į nuolatinį jausmą, kad turime kovoti su mus persekiojančiu tigru. Tuo tarpu turint tvirtą gyvenimo priežastį gyventi būtina susitelkti į dalykus, kurie žmogui teikia prasmę ir džiaugsmą, o tai iš tikrųjų išjungia kovos arba bėgimo reakciją ir įjungia poilsio ir atstatymo reakciją, kuri savo ruožtu liepia organizmui išskirti daugybę sveikesnių hormonų, tokių kaip serotoninas, relaksinas, oksitocinas, dopaminas ir endorfinai.

PASITIKĖJIMAS SAVO ESYBE

Žmogaus troškimas gyventi turi kilti iš giliausios jo esybės šerdies ir turi būti neabejotinas. Nepalaužiamas įsitikinimas: “Taip! Aš noriu gyventi toliau.” Žmogus neabejoja, kad jis visiškai džiaugiasi gyvenimu ir nori kuo ilgiau pasilikti šioje žemėje.

Patirtis rodo, kad negalite jausti baimės, jei jūsų kūnas visiškai atsipalaidavęs. Tačiau nors yra dešimtys būdų atsipalaiduoti, kaip pavyzdžiui, masažas, meditacija, žaidimas, juokas, vaistažolės, tai ne visada išsprendžia problemą. Tikroji problema slypi už įtampos, už baimės. Tikroji problema net ne mintis, kad kažkas kelia baimę. Tikroji problema ta, kad jaučiatės bejėgis. Kai ši (bejėgiškumo) problema išsprendžiama, baimė išnyksta ir didžiulė įtampa pradingsta.

Vienas giliausių troškimų gyventi toliau tai, suvokti, kad gimėme su tikslu.

RASTI SAVO PAŠAUKIMĄ

Vėžio diagnozė tai skambutis, o tai reiškia, kad kai kurie žmonės prabunda ir supranta, jog vienas ar keli jų gyvenimo aspektai – karjera, santykiai, šeimyninis gyvenimas, dvasinis gyvenimas, bendruomenės ar pomėgiai – nelabai juos džiugina. Vėžio diagnozė paprastai priverčia žmones susimąstyti, ką jie norėtų pakeisti, kad jų likęs laikas šioje planetoje – kad ir kiek truktų – būtų kuo malonesnis ir prasmingesnis.

VEIKSMAI, kurių galite imtis

 • Užrašykite idealų nekrologą. Galbūt tai skamba liguistai, bet skirkite ramų vakarą, prisėskite, galbūt užsidekite žvakę, įsijunkite raminančią muziką ir parašykite savo idealų nekrologą. Nepriklausomai nuo dabartinės sveikatos būklės, tegul tai iš tiesų būna jūsų idealus nekrologas, įskaitant idealų amžių, iki kurio norėtumėte gyventi, ir idealų būdą, kuriuo norėtumėte mirti arba palikti savo kūną. Ir parašykite, kas idealiu atveju jus pergyventų (pvz., vaikai, anūkai) ir už ką norėtumėte, kad jus prisimintų – ką pasiekėte savo gyvenime. Nors žmonėms tai gali būti labai emocingas išgyvenimas, tačiau tai veiksmingas būdas tiek susidurti su mirties baime, tiek išsiaiškinti giliausius troškimus.
 • Sudarykite paprastą sąrašą visų dabartinių priežasčių, dėl kurių gyvenate ir džiaugiatės gyvenimu. Pasistenkite tai daryti būdami geros nuotaikos, kad galėtumėte sudaryti gražų ilgą sąrašą visų dalykų, kurie šiuo metu jums teikia prasmę ir džiaugsmą. Tada prie to, ką norėtumėte padidinti ar turėti daugiau savo gyvenime, uždėkite žvaigždutę. Tada po šiuo sąrašu sudarykite dar vieną sąrašą, į kurį įrašykite viską, ką norėtumėte įtraukti į savo gyvenimą, kad jis būtų kūrybingesnis, laimingesnis ir prasmingesnis. Tada užsibrėžkite tikslą pradėti dažniau įtraukti šiuos dalykus į savo gyvenimą.
 • Išbandykite šį pratimą, kad surastumėte savo pašaukimą:

  Įsivaizduokite, kad turite neribotą turtą (tarkime, daugiau nei tris šimtus milijardų dolerių), puikią sveikatą ir garantuotą visišką sėkmę, kad ir ko imtumėtės. Leiskite savo vaizduotei klajoti. Tada paimkite popieriaus lapą ir surašykite visus dalykus, kuriuos norėtumėte nuveikti savo gyvenime (atminkite, kad jums garantuota beprotiška sėkmė!). Būtinai aprėpkite tokius dalykus kaip romantiniai santykiai, šeima, karjera, pomėgiai, būstas, kelionės, bendruomenė ir t. t.

  Kitą dieną išsitraukite kitą popieriaus lapą ir įsivaizduokite, kad, nepriklausomai nuo dabartinės sveikatos būklės, medikai nustato, jog po metų mirsite nuo neskausmingo insulto, kurio neįmanoma išvengti.
  Atsižvelgdami į tai, kad niekas daugiau jūsų dabartiniame gyvenime nepasikeistų (t. y. šiame scenarijuje nelaimite loterijoje), kaip nuspręstumėte praleisti paskutinius metus?

MANKŠTA (9)

Jei fizinis aktyvumas egzistuotų tablečių pavidalu, tai būtų dažniausiai išrašomas vaistas pasaulyje.

Grete Waitz


Žinome, kad mankšta mums naudinga. Nereikėtų stebėtis, kad fiziniai pratimai naudingi sveikatai, net ir vėžininkui.

Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad vidutinio intensyvumo ar intensyvi fizinė veikla tai vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių onkologiniams pacientams pasveikti. Jei esate gyvas, turėtumėte judėti. Suaugusieji, sergantys lėtinėmis ligomis ir turintys negalią (pvz., vėžį), turėtų bet kokia kaina vengti neveiklumo.

NAUDA KIEKVIENAM

Bet koks fizinis aktyvumas geriau nei jokio.

Nutukimas tai pasaulinė epidemija. Tai pagrindinė mirties, kurios galima išvengti, priežastis ir nutukimas kelia tiesioginę bei neišvengiamą vėžio riziką. Tiesą sakant, nutukimas žalingesnis už rūkymą, aukštą kraujospūdį, padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje ar diabetą. Laimei, fiziniai pratimai ir sveikesnė visavertė augalinė mityba tai pirmoji gynybos linija kovojant su nutukimu.

Štai tik keletas moksliškai įrodytų fizinio aktyvumo privalumų:

 • sumažina ankstyvos mirties riziką;
 • sumažina mirties nuo širdies ligų ir vėžio riziką;
 • sumažina riziką susirgti diabetu;
 • sumažina riziką susirgti aukštu kraujospūdžiu ir sumažina kraujospūdį žmonėms, kurie juo jau serga;
 • sumažina depresijos ir nerimo jausmą;
 • padeda išlaikyti tinkamą svorį;
 • padeda kurti ir išlaikyti sveikus kaulus, raumenis ir sąnarius;
 • pailgina gyvenimo trukmę.

Verta pabrėžti pastarąjį faktą: Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, reguliarus judėjimas ar mankšta pailgina gyvenimo trukmę nuo trejų iki aštuonerių metų, priklausomai nuo to, kiek ir kada pradedama mankštintis. Kitoje spektro pusėje – kitais tyrimais nustatyta, kad sėdėjimas ant sofos gali jus pražudyti.

NAUDA ONKOLOGINIAMS PACIENTAMS

Gyvenimo kokybės gerinimas labai svarbus, tačiau jums gali kilti klausimas, ką tiksliai fiziniai pratimai daro žmogaus organizmui, ypač tam, kuris bando atsikratyti vėžio? Tyrimai parodė, kad mankšta lemia tam tikrus fiziologinius pokyčius onkologinių pacientų organizme, įskaitant:

 • mažėja uždegimas;
 • sumažėja atsparumas insulinui;
 • PADIDĖJA LIMFOS TEKĖJIMAS LIMFOS SISTEMOJE;
 • pagerėja virškinimo sistemos gebėjimas apriboti toksinų poveikį;
 • sumažėjęs pagrindinių hormonų, tokių kaip insulinas ir estrogenai, kiekis;
 • pagerėja deguonies tiekimas ir panaudojimas;
 • padidėjusi MITOCHONDRIJOS biogenezė;
 • sumažėjęs nutukimas.

LIMFINĖS SISTEMOS TRENIRUOTĖS

Limfinė sistema tai gyvybiškai svarbi organizmo sistemų dalis. Per kraujagyslių ir mazgų tinklą ji padeda išnešioti baltuosius kraujo kūnelius po visą kūną, o nepageidaujamas ląsteles surenka ir pašalina. Kad galėtų atlikti šias svarbias funkcijas, limfagyslėse turi tekėti skystis.

Tačiau priešingai nei širdis, kuri kiekvienu nauju širdies dūžiu pumpuoja kraują į visą kūną, limfinė sistema neturi sistemos kuri ją varinėtų, o tai reiškia, kad ji priklauso nuo jūsų kūno judesių (fizinio krūvio), kad limfinis skystis tekėtų limfagyslėmis ir nepageidaujamos vėžinės ląstelės pasišalintų iš jūsų kūno. Įrodyta, kad fizinio krūvio metu limfos tekėjimo greitis padidėja nuo dviejų iki trijų kartų, palyginti su ramybės būsena. Taigi fiziniai pratimai atlieka svarbų vaidmenį, padėdami limfinei sistemai kasdien šalinti vėžines ląsteles iš organizmo.

Šokinėjimas (šokinėjimas ant mini batuto) tai viena populiariausių mankštos formų, kurią, kaip teigia atsikračiusieji vėžio, naudoja limfinei sistemai stimuliuoti. Nors atlikta nedaug šios konkrečios mankštos rūšies mokslinių tyrimų, vieno tyrimo metu nustatyta, kad atliekant pratimus ant mini batuto labai greitai ir reikšmingai padidėjo raumenų masė. O kito tyrimo metu nustatyta, kad dėl tokių pratimų gerokai sumažėjo kūno masė ir kraujospūdis bei reikšmingai pagerėjo gliukozės profilis. Onkologiniai pacientai pranešė, kad galėjo mankštintis net tada, kai buvo visiškai silpni.

Žmogus per vieną dieną neatsigauna ar neatsistato, kaip ir per vieną dieną nepasveiksta. Svarbiausia – nuoseklumas.

VEIKSMAI, kurių galite imtis

 • NUSTATYKITE LAIKĄ. Tyrimai rodo, kad žmonėms, kurie mankštai skiria konkretų laiką, sekasi geriau.
 • TUŠČIAS PAŽADAS. Dažnai nepavyksta priimti sprendimų, nes keliame pernelyg aukštus tikslus ir nepateikiame realių planų. Išsikelkite nedidelius tikslus, kurie būtų pasiekiami ir kuriuos pasiekę galėtumėte didžiuotis.
 • RASKITE SPORTO DRAUGĄ. Turėdami treniruočių draugą esate atskaitingi kitam žmogui. Jei žinote, kad jūsų draugelis ateis pasivaikščioti arba lauks jūsų sporto salėje, bus smagiau ir mažiau tikėtina, kad praleisite treniruotę.
 • PAVERSKITE TAI DŽIAUGSMINGU UŽSIĖMIMU. Jei mankštą laikysite prievole, būsite mažiau linkę ją atlikti. Raskite kūrybišką būdą, kaip padaryti, kad mankšta jums teiktų malonumą.
 • IŠEIKITE Į LAUKĄ. Grynas oras pripildys jūsų ląsteles sveiku deguonimi, o buvimas lauke padės jums užmegzti dvasinį ryšį, suteiks vitamino D ir sustiprins teigiamas emocijas.

Mankšta arba judėjimas tai gydomasis veiksnys, kuriam reikia daug vidinės motyvacijos. Juk niekas, išskyrus jus, negali išjudinti jūsų kūno.


ŠALTINIAI:

 1. Kelly A. Turner – Radical remission: surviving cancer against all odds (KNYGA);
 2. Harry Hoxsey – when natural cures for cancer became illegal (KNYGA);
 3. TY. M. Bollinger – visa tiesa apie vėžį (KNYGA);
 4. Anne E. Frahm with David J. Frahm – cancer battle plan (KNYGA);
 5. Charlotte Gerson and Morton Walker – the Gerson therapy (KNYGA);
 6. Andreas Moritz – cancer is not a disease it’s a survival mechanism (KNYGA);
 7. Shawn Stevenson – miego menas (KNYGA);
 8. Matthew Walker – kodėl mes miegame? (KNYGA);
 9. Clinton Ober – įsižeminimas (KNYGA).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s