Kiek reikėtų išgerti kavos, kad organzimą veiktų teigiamai – II dalis?

Kofeinas nesuteikia energijos, jis tik stimuliuoja jūsų nervinę sistemą ir antinkščius, o tai ne energija, o organizmui sukeliamas stresas.

KRITINIS TAŠKAS Nr. 4: KORTIZOLIS, ILGAS DEGIMAS

Pasirodo, epinefrinas tai tik pusė istorijos. Kasdien vartojant kofeiną padidėja kitas streso hormonas kortizolis. Apie kortizolį svarbu suprasti, kad jis linkęs išlikti kraujyje daug ilgiau nei epinefrinas ar norepinefrinas. Žmonėms vartojantiems daugiau nei 300 miligramų kofeino per dieną, kortizolio kiekis kraujo serume išsilaiko padidėjęs 18 iš 24 valandų per parą. Nuolatinis padidėjęs kortizolio kiekis serume sukels įvairių sveikatos problemų ateityje.

KRITINIS TAŠKAS Nr. 5: jūsų DOPAMINO KIEKIS

Neurobiologams aiškinantis priklausomybės mechanizmą tampa vis aiškiau, kad kofeinas ne tik sukelia priklausomybę, bet ir skatina kitas priklausomybes nuo tokių medžiagų kaip nikotinas. Panašu, kad pagrindinis šios sąveikos veiksnys tai smegenų cheminė medžiaga, žinoma kaip dopaminas.

Dopaminas priklauso biocheminių medžiagų klasei, žinomai kaip neuromediatoriai. Ši medžiaga, kurią gamina įvairiose organizmo vietose, padeda kontroliuoti informacijos perdavimą iš neurono į neuroną. Kai kurie neuromediatoriai ( dar vadinami sužadinamaisiais neuromediatoriais) paspartina keitimąsi šia informacija. Slopinantys neuromediatoriai lėtina neuronų šaudymą.

Šios biocheminės medžiagos ne tik kontroliuoja procesų smegenyse greitį, bet ir veikia mūsų jausmus bei įtakoja žmogaus elgesį. Dopaminas siejamas su malonumo ir pakylėjimo jausmais. Mokslininkams jau kurį laiką žinoma, kad visos priklausomybės susiję su medžiagos galimybe pakelti dopamino kiekį smegenyse. Kai kurios medžiagos, pavyzdžiui, amfetaminai, tai daro stimuliuodami smegenis, kad jos išskirtų didesnį dopamino kiekį, o kokainas ir panašios blokuoja smegenų gebėjimą pašalintį dopaminą nuo nervų galūnių. Bet kokiu atveju, didesni dopamino kiekiai skirti stimuliuoti receptorių vietas smegenyse, taip sukuriant pakylėtą malonumo pojūtį.

Sutiksite, kad kavos ir opijaus, kokaino ir amfetamino negalima lyginti. Tie narkotikai skatina žmones elgtis destruktyviai, o kava tik stimuliuoja. Bet būtent čia ir glūdi esmė.  Dabar žinome, kad visos šios medžiagos veikia panašiais biocheminiais keliais tose pačiose smegenų srityse. Pasirodo, kad priklausomybės tęstinumas, ir tai, kad viena medžiaga nepaprastai kenksminga, dar nereiškia, kad turėtume ignoruoti kitas medžiagas, kurios kenkia mažiau.  Be to, kavos gėrėjai siekia ne tik teigiamo dopamino ir antinksčių stimuliavimo. Kaip ir nuo visiškai priklausomybę sukeliančio elgesio, kavos ir kolos bei kitų vaisvandenių ar energetinių gėrimų vartotojams reikia “pataisyti sveikatą”, kad būtų išvengta galvos skausmo, nuovargio, dirglumo ir depresijos poveikio.

Nutraukus kofeino vartojimą streso hormonai normalizuojasi maždaug praėjus 3 ar daugiau savaičių.

KRITINIS TAŠKAS Nr. 6: jūsų MIEGO CIKLAS

Tarp tyrėjų miegas itin aktuali tema. Ištįsi žurnalai skiriami šiai temai, o miego centrai atidaromi mokslinių tyrimų įstaigose daugelyje šalių. Šį susidomėjimą labiausiai paskatino neurobiologai. Jie aiškinasi, kaip smegenys nukreipia gydomąsias kūno galias, o tai vienas labiausiai stulbinančių atradimų, kuris susijęs su tuo, kas vyksta organizme mums miegant. Kai pradėsite suprasti šias paslaptis, niekada nebežiūrėsite į kavos puodelį kaip ankščiau, nes miegas gali atkurti jaunatviškumą, atjauninanti, padėti organizmui greičiau pagyti, arba tai gali būti tik dienos įtampos, konfliktų ir nusivylimo tęsinys. Daugumai žmonių šį skirtumą suteikia narkotikas, vadinamas kofeinu.

Naktinis miegas padalintas į maždaug devyniasdešimt minučių ciklus, kurių metu smegenų veikla labai pasikeičia. Kiekvieno ciklo metu smegenys pereina 4 etapus, nuo S1 (negilus miegas) iki S4 (gilus miegas). Daugelis žmonių girdėjo apie S1, nes šiame cikle mes sapnuojame ir mūsų akys staigiai juda (SAJ). Kiekvienas miego ciklas atkuria, atjaunina ir atstato organizmo energiją, įskaitant ir smegenis.

Gilus miegas (S4) būtinas organizmo sveikatai. Mokslininkai išsiaiškino daug apie gilų miegą, tyrinėdami pacientus, esančius komoje. Komos būsenos tikslas yra išjungti visas neesmines organizmo funkcijas, kad būtų galima skirti visą įmanomą energijos kiekį gydymui. Gilaus miego metu visame organizme masiškai kuriamos naujos ląstelės. Atkuriama ir nervinė sistema. Mes visi jaučiamės nuostabiai, kai gerai išsimiegame. Taip yra todėl, nes gilus miegas suteikia tokį poilsio lygį, kurio negalima gauti jokiu kitu būdu. Labai ramią naktį galite patirti gilų miegą, du ar net tris kartus. Bet kai jūsų kraujyje yra kofeino (arba jo metabolitų), vargu ar apskritai miegosite giliai.

250 miligramų dozė (maždaug 440 ml. kavos) sumažina kraujotaką į smegenis maždaug 30 proc.

Plačiai paplitusi nuomonė, kad išgėrus kavos prieš 15 val. dienos, tuomet tai jūsų miego nesutrikdys. Deja, kofeinas vartojimas bet kuriuo paros metu, sukelia miego problemų, ypač jei patiriate stresą.

Ciuricho farmakologijos instituto mokslininkai 7 val. ryto sąlyginai sveikiems asmenims davė išgerti vidutinį kofeino kiekį (200 miligramų). Iki 23 val. kofeino kiekis kraujyje sumažėjo daugiau nei 80 proc., bet tiriamieji vis tiek patyrė žymų miego sutrikimą, ypač S4 stadijoje.

Ironiška, kad žmonės vartoja kofeiną norėdami gauti energijos, nors ši medžiaga pagrindinė jų nuovargio priežastis.

KRITINIS TAŠKAS Nr. 7: NETINKAMA MITYBA

Dėl kofeino vartojimo prarandate kalcį ir kitus mineralus. Vašingtono valstijos universiteto Maisto mokslo ir žmonių mitybos katedros tyrėjai nustatė, kad vos 150 miligramų kofeino vartojimas per dieną padidino kalcio, magnio, natrio ir chloro išsiskyrimą su šlapimu. Mineralų praradimai buvo kur kas didesni, kai kofeino suvartojimo kiekis per dieną buvo padidintas iki 300 miligramų. “Mitybos ir metabolizmo metraštyje” paskelbti tyrimai parodė, kad kofeinas kalcio praradimą padidina beveik trečdaliu. Jei norite padidinti šio mineralo praradimus dar labiau, tuomet gerdami kavą įsdėkite į ją cukraus. Tyrimai rodo, kad šio mineralų švaistymo mechanizmas gali būti susijęs su tuo, kad kofeinas kenkia inkstų gebėjimui sulaikyti kalcį, magnį ir kitus mineralus. Vėliau ir cinkas buvo įtrauktas į kofeino išeikvotų maistinių medžiagų sąrašą.

Šis kalcio netekimas padidina osteoporozės riziką. Kofeinas padidina kalcio išsiskyrimą su šlapimu, o kitas ingredientas – fosforo rūgštis (kuri dedama beveik į visus vaisvandenius) – trukdo pasisavinti ir metabolizuoti šį organizmui svarbų mineralą.

Tyrimai parodė, kad vienas kavos puodelis, geriamas kartu su maistu, gali sumažinti geležies pasisavinimą net iki 75 proc.

Netinkama mityba tai vienas iš geriausiai apibrėžtų įprasto kofeino vartojimo padarinių.

NĖŠTUMAS

Kai nėščios moterys vartoja kofeiną, jų kūdikiai gimsta dažniausiai priklausomi nuo kofeino. Jei šie kūdikiai maitinami iš buteliuko (našlaičiu maistu), jie patirs stiprius abstinencijos simptomus. Jei jūs galite įsivaizduoti naujagimį, kurį kankina nemiga su nepakeliamu galvos skausmu, tada jūs suprasite tragiškas kofeino vartojimo pasekmes. Net jei jie maitinami krūtimi, motinos piene nėra tiek kofeino, kiek jo buvo įsčiose, todėl tai gali sukelti abstinencijos simptomus.

Daugelis žmonių neįsivaizduoja, koks būtų gyvenimas be jų venomis tekančio kofeino ir padidėjusio lygio streso hormonų. Net jei išgeriate tik keletą puodelių per dieną, tikėtina, kad jūsų asmenybė veikiama, bet požymiai labai sunkiai apčiuopiami, kad galėtumėte savarankiškai susieti tai su kofeinu.

Kofeino detoksikacijos iš organizmo procesas trunka mažiausiai 3 savaites. Užtruks iki 60 dienų kol galėsite įvertinti pokyčius organizme be kofeino.

Stresas turi kaupiamąjį (kumuliacinį) poveikį, kurį dar papildo kofeinas.

LĖTINIS SKAUSMAS

Jei jus kamuoja lėtinis skausmas ir medikas nerekomendavo nustoti gerti kavą, tai tikriausiai dėl to, kad jam ar jai buvo pasakyta, kad kofeinas tai raumenis atpalaiduojantis vaistas. Iš dalies tai tiesa, nes tam tikri kūno raumenys atsipalaiduoja reaguodami į kofeiną, tačiau tai tik lygieji raumenys, tokie kaip esantys kvėpavimo takuose. Didžioji dauguma skeleto raumenų susitraukia reaguodami į kofeiną, kurie galiausiai sukelia skausmą.

Jei norite suprasti, kaip kofeinas sukelia raumenų įtampą, turite žinoti, kaip narkotikas sutrikdo kalcio jonų tekėjimą vadinamaisiais kalcio išsiskyrimo kanalais. Lygiesiems raumenims trūksta šių kofeinui jautrių kalcio išsiskyrimo kanalų, todėl juose nėra susitraukimo. Tačiau skeleto raumenyse gausu kalcio išsiskyrimo kanalų, todėl kofeinas gali sukelti susitraukimą ar spazmus. Veterinarai seniai naudoja raumenų audinio jautrumą kofeinui, kad galėtų prognozuoti raumenų pažeidimus dėl įtempto bėgimo.

Ši procedūra, vadinama kofeino kontraktūros (lot. contractura -su(si)traukimas) – galūnių sąnario, stuburo, kaklo judesių sumažėjimas dėl minkštųjų audinių ar nervų pakitimų) testu. Jis matuoja raumenų reagavimo į kofeiną susitraukimo laipsnį. Arkliams, kurių raumenys reaguodami į kofeiną stipriai susitraukia, greičiausiai susižalos dėl įtempto bėgimo. Ir žmonėms po fizinio krūvio irgi buvo nustatytas raumenų skausmo sindromas.

Kofeinas sukelia stresą, kuris tiesiogiai įtakoja antinksčių hormonų išsiskyrimo pagausėjimą ir klasikinę “kovoti ar bėgti„ avarinę situaciją, paveikiančią praktiškai visas kūno ląsteles.

GALVOS SKAUSMAS

45 milijonai amerikiečių kenčia nuo lėtinio galvos skausmo. 17-ai milijonų iš jų pasireiškia migrena. Kofeino ir galvos skausmo ryšys gana painus, bet ne todėl, kad duomenys nėra įtikinami, o todėl, kad pusę amžiaus pagrindinė galvos skausmo priežastis buvo reklamuojama kaip vaistas nuo galvos skausmo. Kofeinas tai dažnas migrenos ir kitų galvos skausmų sukėlėjas. Čia nėra jokios paslapties. Kofeinas padidina žandikaulio, pečių, nugaros ir kaklo raumenų įtampą. Jis turi galingą kraujagysles sutraukiantį poveikį smegenyse. Įrodyta, kad visa smegenų kraujotaka sumažėja 30 procentų pavartojus vos 250 miligramų kofeino. Kai kurie tyrimai rodo, kad kenčiantiems nuo galvos skausmo magnio kiekis paprastai būna žemas, ir mes jau žinome, kad kofeinas eikvoja šį būtiną mineralą.

NEBEVARTOJIMAS (ABSTINENCIJA)

Galvos skausmas dėl kofeino trūkumo (nebevartojimo) pasireiškia išsiplečiant kraujagyslėms, kurių susitraukimą įtakojo kofeinas. Kitaip tariant, įprastas kofeino vartojimas susiaurina smegenų kraujagysles. Nevartojant kofeino, šių kraujagyslių kraujotaka grįžta į įprastą pajėgumą. Būtent ši padidėjusi kraujo cirkuliacija smegenyse sukelia pulsuojantį galvos skausmą. Tyrimų metu, kai kofeinas buvo nebevartojamas arba tiesiog geriamas po ilgesnio laikotarpio, galvos skausmas atsirasdavo netgi dėl įprasto 100 mg (1 puodelio kavos ar 2 kolos gėrimų) per parą išgeriamo kofeino. Nustojus vartoti kofeiną, smegenys galiausiai pripranta prie normalios kraujotakos ir galvos skausmas atslūgsta.

Buvo nustatyta, kad „pooperacinis galvos skausmas“ iš tikrųjų tai kofeino nutraukimo (abstinencijos) pasekmė, nes chirurginiams pacientams prieš operaciją liepiama negerti kavos.

SENĖJIMAS

Kritinis vėlesnio senėjimo faktorius tai tiekiamų maistinių medžiagų, šalinamų toksinų ir atstatymo procesų efektyvumo išlaikymas.

Vanduo tai ne tik aplinka, kurioje vyksta maistinių medžiagų pristatymas, detoksikacija ir ląstelių atstatymas, bet ir aktyvus bei kritiškai svarbus kiekvienos jūsų organizme vykstančios cheminės reakcijos dalyvis. Vienas iš pagrindinių senėjimo žymenų, be abejo, tai dehidratacija, o kofeinas vandens praradimą iš mūsų audinių tik padidina ir pagreitina. Tai reiškia, kad kūno išorėje atsirandant daugiau linijų ir raukšlių, viduje vyksta medžiagų apykaitos efektyvumo praradimas.

Kofeinas turi didelį diuretinį (vaistai, skatinantys šlapimo išsiskyrimą) poveikį net ir kasdieniams vartotojams. Nors didelis dėmesys skiriamas maistinėms medžiagoms, kurių netenkama su šlapimo išsiskyrimu, vargu ar kas nors atkreipė dėmesį į paties vandens netekimo padarinius. Tai ypač ironiška, nes kava, arbata ir gaivieji gėrimai šiuo metu vartojami daug dažniau nei ankščiau, taip sukurdami užburtą dehidratacijos ir diurezės ratą. Negana to, po fizinio krūvio geriant gėrimus su kofeinu sutrinka rehidracija (dehidratacijos sukelto skysčių trūkumo atstatymas). Dar viename užburtame cikle dehidratacija padidina kofeino toksiškumą. Todėl nuolatinio ir gausaus kofeino vartojimo grynasis poveikis pagreitina organizmo dėvėjimąsį, o ypač odos ir inkstų.

Kofeinas tai vaistas, skatinantis gausiai išsiskirti streso hormonus ir galintis išlaikyti jų pagausėjimą iki 18 valandų per dieną.

KOFEINAS ir DETOKSIKACIJA

Detoksikacija arba organizmo gebėjimas skaidyti ir pašalinti toksinus ir atliekas tai senėjimo proceso žymeklis. Esame įpratę galvoti apie kepenis, inkstus ir odą kaip pagrindinius organus, atsakingus už šią esminę funkciją, tačiau kiekvieno organo atliekamas darbas priklauso nuo vandens. Taigi bet koks dehidratacijos laipsnis pakenkia detoksikacijos procesui, pagreitinta senėjimą ir padidinta riziką susirgti įvairiomis ligomis.

Nors kofeinas prisideda prie dehidratacijos, bene svarbiausias dalykas, kurį reikia atsiminti, tai, kad pats kofeinas turi būti detoksikuojamas kepenyse, ir organizmui tai nėra lengvas procesas. Didelės kofeino dozės pakenkia kepenų funkcijai, sukeldamos dar vieną medžiagų apykaitos stresą. Galų gale kepenys atsakingos ne tik už kofeino detoksikaciją, bet ir už kitų nemaistinių medžiagų šalinimą, kurias mes gauname per vandenį, orą ir maistą. Daugumą šių medžiagų, bendrai vadinamų ksenobiotikais, skaido enzimų grupė, vadinama citochromo P450 sistema (CP450).

Daugelį metų mokslininkai naudoja kofeiną, kad įvertintų CP-450 sistemai sukeliamą stresą. Jei vaistas ar terapija toksiška kepenims, tam organui prireiks daugiau laiko detoksikuoti tam tikrą kofeino kiekį.

Šalyse, kuriose kavos suvartojama mažiausiai, jose mažiausiai cukrinio diabeto atvejų, o šalyse, kuriose kavos suvartojama daugiausiai – šia liga serga daugiausiai.

Turite prisiminti, kodėl kofeinas turi laikiną teigiamą poveikį. Visa tai dėl atsako į stresą dalis, senovinis išgyvenimo mechanizmas, kuris leido mums išgyventi neišvengiamo pavojaus metu. Padidėjęs kvėpavimo efektyvumas, kurį suteikia kofeinas, vyksta todėl, kad antinksčių išskiriami streso hormonai padeda bronchų kvėpavimo takams išsiplėsti, jog į raumenis patektų daugiau deguonies. Bet vien todėl, kad kofeinas praplėčia kvėpavimo takus, ar jis tinkamas vaistas gydyti astmą?

VYRŲ REPRODUKCINĖS SVEIKATOS BĖDOS

Šiuo metu dauguma žino, kad spermatozoidų skaičius tarp Vakarų šalių vyrų mažėja, o mažėjimo greitis kelia nerimą. Vienas iš tikėtinų paaiškinimų tai didėjantis pesticidų ir aplinkos teršalų poveikis bei tam tikri maisto produktai, iš kurių daugelis labai toksiški vyrų ir moterų reprodukciniams organams.

Kava tai viena labiausiai chemikalais purškiamų nuolat vartojamų prekių, tačiau pranešama, kad galutiniame skrudintame produkte cheminių purškalų lieka nedaug. Diskutuojant apie reprodukcinę sveikatą, į kavą ir kofeiną reikia atsižvelgti dėl žemiau išdėstytų priežasčių:

  1. Be tiesioginio toksinio poveikio, pesticidai, fungicidai ir herbicidai turi kumuliacinį (kaupiamąjį) poveikį žmonių organizmui, keisdami jų hormonų lygį ir hormonų receptorių vietas organizme. Šie endokrininę sistemą moduliuojantys poveikiai gali būti nepastebimi dešimtmečiais ir sukelti simptomus tik po daugelio metų. Taigi visi trumpalaikiai tyrimai nepastebės svarbių ilgalaikių priežastinių veiksnių.
  2. Gerai matomos neigiamos pasekmės gyvūnų sveikatai išsivysto, kai jie šeriami kofeinu, o žalingas poveikis beveik visada susitelkia ties nervų ir reprodukcine sistemomis. Kofeinu šeriamos žiurkės patiria sėklidžių atrofiją ir dėl to sumažėja spermatozoidų skaičius. Tyrimai rodo, kad iš visų metilksantinų kofeinas turi didžiausią toksiškumą reprodukcijai. Be to, kofeino kiekis, reikalingas šiam poveikiui sukelti, nėra didelis. Viename tyrime su triušiais nustatė žymų spermatozoidų formavimosi slopinimą, o kavos kiekį pavertus žmogui, gautųsi maždaug 3 kavos puodeliai 68 kilogramus sveriančiam žmogui.
    Žinau, kad negalima prilyginti triušių ir žiurkių žmonėms, tačiau tyrimai su gyvūnais aktualūs, ypač tuomet, kai sužinome, jog žmonėms, kurie žemės ūkyje susiduria su pesticidais, pasireiškia identiški simptomai.
    Ir štai dar vienas itin intriguojantis pastebėjimas: vyrai, kurie žemės ūkyje susiduria su pesticidais ir susilaukia vaikų, iš kurių palikuonių sudaro 83,4 proc. mergaičių, palyginti su įprastais 48 proc. Ir tai atsitinka, kai graužikų patinai maitinami kofeinu.
  3. Siekiant įvertinti spermatozoidų kiekį ir spermatozoidų judėjimą, buvo ištirta daugybė žmonių. Nėra didelio skirtumo ar tiriate vyrus, kurie laukia egzaminų, kurie varžosi varžybose, ar tiesiog patiria vaisingumo testavimo stresą – nerimas neigiamai veikia spermos kokybę. Judrumas (normalus judėjimas), spermatozoidų skaičius ir spermatozoidų morfologija (dydis ir forma) kenčia, kai vyrai stresuoja.  Kaip jau įsitikinome, kofeinas tai vienas patikimiausių nerimą sukeliančių veiksnių vyro gyvenime.

Pastebima jog vyrai mažiau nei moterys nori keisti mitybą ir įtraukti naujus sveikesnės gyvensenos įpročius.

KOFEINAS ir MOTERS SVEIKATA

„Man visada kelia nuostabą, kai pasiūlau pacientei sumažinti kofeino kiekį ir ji reaguoja taip, lyg būčiau paprašęs jos išduoti savo geriausią draugę“.

Vertinant galimą kofeino pavojų, svarbiausia faktorius tai lytis. Tyrimai rodo, kad kofeinas daug žalingesnis moterims, sukeliantis neigiamą poveikį netgi jei vartojama mažiau. Poveikis žalingesnis, jei atsižvelgsite į kofeino žalą vaisiui ir žindantiems kūdikiams.

Galbūt nustebsite ar net nusivilsite sužinoję, kad maždaug 75 procentai žmogaus kofeino tyrimų buvo atlikti su vyrais.

Moterų organizmas kavą detoksikuoja daug lėčiau nei vyrai. Be to, kofeino pusinės eliminacijos laikas (laikas, per kurį organizmas pašalina pusę nurodytos dozės) keičiasi atsižvelgiant į moters mėnesinių ciklą. Moterims, vartojančioms kontraceptines tabletes, kofeino detoksikacija užtrunka maždaug dvigubai ilgiau nei įprasta.

Galbūt naujas„ kavos pertraukėlės “apibrėžimas turėtų skambėti„ pertraukėlė nuo kavos.

Geležies trūkumas, nepakankamas kalcio vartojimas, osteoporozė ir depresija tai pražūtingos moterų problemos.

Kofeinas dramatiškai sumažina geležies pasisavinimą.

Centrinio Vašingtono universiteto mokslininkai ištyrė 31–78 metų moterų kofeino vartojimo kiekį. Visos moterys kasdien suvartodavo maždaug 200 miligramų kofeino, tai tolygu maždaug vienam ar dviems puodeliams kavos. Šis tyrimas parodė, kad vandens, kalcio, magnio, natrio ir kalio išsiskyrimas su šlapimu padidėjo žymiai sekančias dvi valandas po kofeino vartojimo.

Atlikti tyrimai parodė, kad moterims, vartojančioms kofeino turinčius gėrimus padidėja spontaniškų abortų (vaisiaus netekimo), priešlaikinio gimdymo ir mažo kūdikio svorio rizika.

Mažas kūdikio svoris, tai reiškia ne tik, kad turite mažą kūdikį. Tikslesnis terminas tiktų „vaisiaus augimo sulėtėjimas“. Kūdikis neišsivystė tiek, kiek galėtų.

Naujagimiai ypač jautrūs kofeinui iš bet kurio šaltinio – motinos pieno, maisto ar gėrimų, nes jiems trūksta enzimų, kurie jį išskaidytų.

Kofeino poveikis priklauso nuo kūno svorio, kūno sudėties, menopauzės būklės, menstruacijų ir patiriamų emocijų. Kofeinas niekada nebūna vienas veiksnys. Poveikis ir jo daroma žala priklauso nuo jūsų streso lygio, miego kokybės ir trukmės, streso valdymo (meditacija) nuo mitybos, gyvenimo būdo bei judėjimo įpročių.

RINKODAROS SVAJONĖ

Jei norėtumėte užsikalti pinigų, kaip jūs suprojektuotumėte idealų produktą? Tai turėtų būti nepaprastai pigu pristatyti prekę iki vartotojo. Turėtų būti nuolatinė paklausa iš esmės kiekvienas vyras, moteris ir vaikas norėtų tą produktą vartoti kasdien. Tačiau norint, kad produktas būtų tobulas, jis dar turėtų sukelti priklausomybę. Žmonės trokštų šio produkto dėl jo sukeliamo efekto, bet, dar svarbiau, jie kentėtų, jei jo nevartotų. Būtina sąlyga, kad ši, priklausomybę sukelianti produkcija būtų prieinama vartotojui nuo 2 metų amžiaus ir kad ją būtų galima vartoti maksimaliai visą gyvenimą. Su tokiu produktu būtų įmanoma užsidirbti milijardus eurų.

TIKROJI PRIKLAUSOMYBĖS PRIGIMTIS

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad žmonės suvokia skonį ir suformuluoja pageidavimus remdamiesi kofeino psichofarmakologiniu poveikiu. Kitaip tariant, žmonės gali poetiškai romantizuoti apie kavos aromatą ir skonį, ar konkretaus vaisvandenio skonį, tačiau panašu, kad šie pageidavimai susidaro priklausomybės reiškinio pagrindu. Galite sau pasakyti, kad potraukis puodeliui kavos grindžiamas išskirtiniu skoniu, tačiau tai tiesiog jūsų proto susikurta priklausomybės programa tam, kad skatintų jus išgerti savo kasdienę dozę. Tyrimai rodo, kad gėrimo skonis gali būti panašus į prasmirdusias kojines, bet galiausiai skonis jums patiks. Kodėl? Nes šio gėrimo vartojimas palengvina neigiamą atsisakymo (nutraukimo) poveikį, net jei abstinencijos laikotarpis buvo vos kelios valandos. Atkreipkite dėmesį, kad stipriausias kavos potraukis būna ryte, nes kofeino abstinencijos (nevartojimo) laikotarpis naktį trunka ilgiausiai.

VARDAN MOKSLO

Kofeino korporacijos nurodytos kaip rėmėjos daugelyje su mityba susijusių institutų ir fondų sąrašuose, nors daugumoje jų produktų būtinųjų maistinių medžiagų nerasta. Ir jų produktai turi aiškų, gerai apibrėžtą ir įrodytą narkotinį nepageidaujamą poveikį.  Šie, maistine prasme beverčiai produktai, pakeičia daug maistinių medžiagų turinčius gėrimus (kaip pvz. šviežiai spaustas sultis). Kofeino pramonės įtaka plati ir skvarbi. Ji finansuoja „viešųjų paslaugų“ programas ir spausdina brošiūras, neva norėdama „šviesti“ visuomenę apie kofeiną. Kavos ir kolos (gaiviųjų gėrimų) pramonių ryšys tvarus. Nes iš kavos ištrauktas kofeinas parduodamas vaisvandenių pramonei. Pramonėms svarbu laikyti vartotojus priklausomus nuo kofeino ir nesvarbu, ar jiems patinka karštas, ar šaltas gėrimas.

PESTICIDAI, HERBICIDAIir FUNGICIDAI

Pardavimui auginama kava tai vienas iš labiausiai purškiamų maistinių augalų pasaulyje ( ją lenkia tik medvilnė ir tabakas), o neribojamai purškiami chemikalai tai vieni žalingiausių herbicidų, pesticidų ir fungicidų. Daugelis purškiamų chemikalų Jungtinėse Amerikos Valstijose uždrausti. Atliktuose tyrimuose pateikiami įrodymai, kad minėtų chemikalų likučiai randami kavos pupelėse.

Pavyzdžiui, buvo nustatyta, kad Brazilijos kavos pupelėse randama DDT, BHC, lindano, aldrino ir chlordano likučių. Šios medžiagos priskiriamos prie kancerogenų.

Iš šalių, kuriose kertamų atogrąžų miškų nuostoliai didžiausi, tiekiama daugiausiai kavos pupelių.

KARTI TIESA apie VAISVANDENIUS

Ypač nerimą kelia tai, kad vaikai dažnai patenka į rinkodaros veiklos taikinius, kurie skirti skatinti vartoti kofeiną turinčius maisto produktus, tokius kaip colos grupės gaivieji gėrimai ir šokoladas. Vis daugiau vaikų vartoja tokį kiekį kofeino, kad pakenkia jų sveikatai.

1886 m. vaistininkas, vardu Džonas Pembertonas, išrado „Coca-Cola“. Žodis kola kilo iš augalo pavadinimo „kola nut“ (vienas iš skonio šaltinių). Coca tai dar vienas iš Pembertono recepto ingredientų: kokainas, gaunamas iš Pietų Amerikos kokainmedžio augalo. Kai galiausiai tyrimai parodė, kad kokainas tai destruktyvi ir priklausomybę sukelianti medžiaga, kokainas buvo pakeistas kofeinu. Vienintelė problema ta, kad dabar žinome, kad kofeinas priklausomybę sukeliantis narkotikas, nesvarbu, ar jis vartojamas su gaiviaisiais gėrimais, geriant kavą ar valgant šokoladą.

Jei vaistas kenkia žmonėms ir nepavyksta nustoti vartoti šį narkotiką, tuomet ar svarbu, jog narkotikas (kofeinas) taip pigiai, lengvai ir legaliai prieinamas, kad narkomanams netenka apiplėšinėti žmonių naudojant šaunamąjį ar duriamąjį ginklą, kad gautų pakankamai pinigų savo sekančiai dozei?

Gaiviųjų gėrimų vartojimas susijęs su daugeliu kitų negalavimų, įskaitant kaulų lūžius dėl kalcio trūkumo, dantų ėduonį, dantų audinių praradimą ir dehidrataciją.

Gaivieji gėrimai manomai sėkmingiausiai parduodamas produktas pasaulio istorijoje, tačiau jų sėkmė priklauso nuo jūsų priklausomybės.

Kofeinas sukelia tik metabolinį, biocheminį ir emocinį stresą.


Tekstą taisė Kornelija Lukoševičė

Šaltinis:

Knyga – Wake Up to the Hidden Dangers of America’s #1 Drug – Stephen Cherniske

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s