VAISIAUS ALKOHOLIO SPEKTRO SUTRIKIMAS (VASS): ką NĖŠTUKĖS privalo apie tai žinoti?

Pabandykime suprasti, kaip gali būti sunku prisiimti atsakomybę imantis vadovauti įvedant naują tvarką. Novatoriui priešinasi visi tie, kuriems gerai ėjosi senosiomis sąlygomis ir jo nepalaikys tie, kuriems tik galbūt geriau seksis prie naujosios tvarkos. Šis priešiškumas iš dalies kyla dėl oponentų, kurių pusėje įtaka, ir dalinai dėl tų žmonių, kurie nepasitiki novatoriumi ir kurie dar nepasirengę suvokti naujų idėjų, kol jie nepradėjo gilintis į naujai skleidžiamas mintis ir kol patys to nepatyrė gyvendami naujomis sąlygomis.

Makiavelis, Princas, 1513 m.

VAISIAUS ALKOHOLIO SPEKTRO SUTRIKIMAS

Vaisiaus alkoholio spektro sutrikimas (VASS) “Fetal alcohol spectrum sindrome” tai bendras terminas, naudojamas apibūdinti įvairius psichinius, fizinius ir neurologinius elgesio defektus, atsirandančius dėl alkoholio poveikio nėštumo metu. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių šiandien galėtume išvengti apsigimimų ir vystymosi sutrikimų. VASS tai nuolatinis (permanentinis) besivystančio vaisiaus smegenų pažeidimas dėl alkoholio vartojimo, nes alkoholis tai teratogenas – medžiaga, žalojanti besivystantį vaisių. Alkoholis keliaudamas iš motinos kraujotakos patenka į vaisiaus kraują nepraeidamas jokių filtrų ar kliūčių, o toksiški alkoholio elementai (metabolitai) žaloja vaisių. Alkoholis pavojingesnis už daugelį nelegalių ir legalių narkotikų, kurie šiandien vartojami visuomenėje.

Svarbu nuo pat pradžių suprasti, kad VASS savaime nėra klinikinė diagnostinė sąvoka, o tik bendras terminas, apibrėžiantis poveikius, kurie gali išsivystyti vartojant alkoholį nėštumo metu. Šie „poveikiai“ labai skiriasi tuo, kaip jie pasireiškia vaikams, kurie gimdoje buvo paveikti alkoholio. Per pastaruosius keturis dešimtmečius atlikta daug tyrimų iš kurių žinoma, kad VASS paplitęs tarp mūsų šeimų, mokyklų ir globos bei įvaikinimo agentūrų gretų. Nors supratimas apie alkoholio poveikį vaisiui vystėsi nuo Biblijos laikų, tačiau tik neseniai suvokėme apie jo žalos mechanizmus dėl sparčios medicinos tyrimų pažangos, naudojant naujausius prietaisus. VASS gali apimti daugybę apsigimimų, tačiau pats svarbiausias tai nuolatinis organinis smegenų pažeidimas. Dabar jau mums akivaizdu, kad vaikas, paveiktas alkoholio, gali turėti įvairių intelekto ir elgesio neigiamų pasekmių, kurios išlieka visą gyvenimą.

KAS tas VASS?

Kai sutrinka arba nutrūksta mūsų centrinės nervų sistemos (CNS) vystymasis, mes sukuriame riziką išsivystyti rimtoms, visą gyvenimą trunkančioms neurologinėms anomalijoms, kurios gali pakenkti mūsų jutimo sistemoms, judėjimui (koordinacijai), kontrolei ar pažinimo funkcijoms. Tai apima visus organizmus, turinčius gerai išvystytą nervinę sistemą. Iš iki šiol pateiktų tyrimų žinome, kad alkoholis nėštumo metu gali sutrikdyti normalią vaisiaus smegenų vystymosi eigą. Alkoholis tai nuodas. Kaip medžiaga ji priskiriama prie teratogeninių, tai reiškia, kad ji gali laisvai judėti iš motinos kraujotakos į negimusio vaiko kraujotaką ir trukdyti vaisiaus vystymuisi jį žalodamas.

Galima atleisti manantiems, kad VASS tai naujas reiškinys ar net iš tiesų nauja neįgalumo klasifikacija, tačiau medicinos mokslo pažanga per pastaruosius 10–15 metų pateikė daugiau tvirtų įrodymų, kad nėštumo metu vartojamas alkoholis turi neigiamos įtakos besivystančiam vaisiui. Turėdami tokią pažangią mokslinę įrangą kaip magnetinio rezonanso tomografija (MRT) sveikatos priežiūros sistemos srityje, dabar mes galime pamatyti žmogaus smegenis išsamiau ir detaliau nei bet kada anksčiau. Išplėstiniai smegenų skenavimo gebėjimai neurologijos srityje gali nustatyti, kaip mūsų smegenys sąveikauja mąstant, kalbant ir veikiant. Be to, funkcinio vaizdavimo tyrimai parodė funkcinius ir neurocheminius skirtumus besivystančiuose kūdikiuose, kurie prieš gimdymą buvo veikiami alkoholio. Tyrimų rezultatai rodo, kad alkoholio paveiktų žmonių smegenyse prieš gimimą matosi „smegenų dydžio, formos ir simetrijos struktūriniai pokyčiai“. Būtent ši „mokslo“ sritis nustato, kad alkoholis, kaip nuodas, neigiamai paveikia negimusio kūdikio smegenų vystymosi mechanizmus dar gimdoje.

VASS mokslo sritis apima laikotarpį, kai kiaušialąstė apvaisinama spermatozoidu. Nuo tada motinos vartojamas alkoholis pradeda kenkti besivystančiam vaisiui.

ŽALOJANČIO ALKOHOLIO POVEIKIO MOKSLO TYRIMAI

Mes matome destruktyvius įrodymus, kurią alkoholis kaip toksinas sukelia išsivysčiusioms suaugusio žmogaus smegenims. Dėl to netgi atrodo intelektualiai besielgiantis žmogus nuklysta nuo savo įprasto gyvenimo būdo, o blogesniais atvejais žmogų atleidžia iš darbo, jis praranda namus ir šeimą ir visa tai dėl prasismelkiančios priklausomybės. Visi šie apčiuopiami pokyčiai išsivysto dėl to, kaip alkoholis veikia smegenis ir centrinę nervų sistemą (CNS).

Alkoholis per sąlyginai trumpą laiką geba nukeliauti tiesiai į suaugusiųjų smegenis ir pakeisti jų veikiančius mechanizmus, iš esmės pakeičiant neuromediatorių veiklą. Šie neuromediatoriai veikia mūsų smegenyse, kad perduotų pranešimus ar signalus visame organizme ir kontroliuotų pagrindinį žmogaus elgesį, kaip pvz., mąstymo procesus, elgesį ir emocijas. Smegenys tai galingas, unikalus kūrinys. Jose yra apie 100 milijardų neuronų ir/ar nervinių ląstelių ir apie 100 trilijonų sinaptinių jungčių. Būtent šie „sinaptiniai“ ryšiai gyvybiškai svarbūs sveikam ir normaliam gyvenimui. Skirtingai nuo galingo kompiuterio, mums nereikia įrašynėti programų ar įdieginėti programinės įrangos atnaujinimų, kad gautume geresnius rezultatus. Smegenys unikaliai geba užprogramuoti save ir siųsti nurodymus visame žmogaus organizme tam, kad jos tinkamai veiktų – tik, žinoma, jei smegenys paliekamos veikti savarankiškai ir joms leidžiama natūraliai gaminti chemines medžiagas, kurių reikia normaliam organizmo funkcionavimui.

DOPAMINAS – MALONUMŲ HORMONAS

Alkoholis padidina dopamino (smegenyse ir žarnyne gaminamą cheminę medžiagą, kuri sukuria malonumo jausmą) kiekį. Tokiu atveju padidėjusi dopamino gamyba privers (apkvailins) geriantįjį mėgautis gėrimu. Rašau „apkvailins“, nes daugeliui žmonių sekanti diena nėra pati geriausia: skauda galvą, o smegenų bandymas atstatyti natūralų cheminės gamybos procesą, tokiu būdu gali siųsti skausmo signalus organizme, stengiantis sugražinti pusiausvyrą (homeostazę). Todėl, jei poveikis matomas suaugusiojo smegenyse, tuomet neturėtų būti sunku suvokti, kaip alkoholis gali paveikti besivystančias negimusio kūdikio smegenis.

Ši trumpa mintis apie alkoholio vartojimą suaugusiųjų kontekste naudojama tipiniam alkoholio poveikio CNS demonstravimui. Taip bandau alkoholio žalos sąvoką perkelti iš abstraktaus ir nepripažinto konteksto į lengviau suprantamą kontekstą. Jei alkoholis sugeba luošinti ir sekinti suaugusįjį, tai pabrėžia galimą žalą, kurią jis gali padaryti negimusiam kūdikiui. Kadangi alkoholis laisvai keliauja per motinos kraują iki negimusio kūdikio ir kai jis patenka į vaisiaus kraują per virkštelę, nuodas pradeda veikti CNS panašiai, kaip suaugusiųjų kontekste. Suaugęs žmogus vizualiai atsigauna po pagirių sekančią dieną, ir kai kurių žmonių daroma prielaida, kad negimęs kūdikis pasveiksta panašiai. Nors tai tam tikru mastu gali būti tiesa, esminis skirtumas tai medžiagų apykaitos greitis.

Moksliniuose žurnaluose publikuotų tyrimų rezultatai parodė, kad negimęs kūdikis alkoholį metabolizuoja daug lėčiau nei jo motina. Alkoholio koncentracijos trukmė ir veikimo laikas gali būti reikšmingi besivystančiam negimusiam kūdikiui. Kad suprastumėte poveikį vaisiui, labai svarbu suvokti pagrindines žmogaus organizmo pasisavinimo, pasiskirstymo, medžiagų apykaitos ir pašalinimo sritis.

PASISAVINIMAS

Kai moteris geria alkoholį, C2H5OH molekulės pasisavinimas (absorbcija) įvyksta greitai. Didžiausia etanolio koncentracija kraujyje pasiekiama praėjus maždaug valandai po vartojimo. Moterys nuolat pasiekia didesnę etanolio koncentraciją kraujyje nei vyrai, vartodami vienodą etanolio kiekį. Vartojant alkoholio turinčius gėrimus, alkoholis greitai absorbuojamas kraujyje difuzijos būdu. Paskui pernešamas į audinius ir kitas organizmo dalis, kuriose yra vandens – paskirstymo proceso dalis. Maždaug 20 procentų alkoholio absorbuojama per skrandį, o apie 80 procentų – per viršutinę plonosios žarnos dalį.

PASKIRSTYMAS

Kadangi alkoholis labai gerai tirpsta vandenyje, jis lengvai pereina ląstelių membranas, kurios sudarytos iš 98 procentų vandens. Alkoholis prasšiau tirpsta riebaluose arba vietose, kurių pagrindas riebalai (lipidai). Placenta veikia kaip apsauginis barjeras. Tačiau alkoholis lengvai pereina difuzijos būdu į embriono kraujotaką tekėdamas motinos krauju.

MEDŽIAGŲ APYKAITA IR ŠALINIMAS

Alkoholį metabolizuoja (skaido) enzimai. Dauguma etanolio metabolizuojama kepenyse trimis būdais:

  1. Skaidoma alkoholio dehidrogenazės enzimo (ADH),
  2. Veikiant mikrosominei etanolio oksidavimo sistemai,
  3. Skaidoma katalazės enzimo (peroksizominė).

Alkoholio medžiagų apykaita pirmiausia vyksta ADH skaidymo būdu. Lėtinis jo poveikis gali sustiprinti arba paskatinti kitus būdus. Visi metabolizmo (medžiagų apykaitos) produktai (metabolitai) išskaidomi iki acetaldehido, kurį vėliau metabolizuoja acetaldehido dehidrogenazės enzimas (ALDH). ALDH metabolizuoja acetaldehidą į acetatą, kuris vėliau metabolizuojamas į anglies dioksidą ir vandenį.

Metabolizmas (medžiagų apykaita) apibūdina procesą, kurio metu organizmas suskaido maistą, kad iš jo išgautų energiją. Kalbant apie alkoholį, metabolizmas reiškia etanolio virsmą acetaldehidu ir kitais šalutiniais produktais (metabolitais). Pagrindinė alkoholio medžiagų apykaitos vieta tai kepenys. Tik nedidelė alkoholio dalis (mažiau nei 10 proc.) suvartojama, metabolizuojama bei išsiskiriama iš organizmo kvėpuojant, prakaituojant ir šlapinantis. Šis metabolizmo ir išskyrimo procesas vadinamas šalinimu. Alkoholio koncentracija kvėpavime ir šlapime atspindi alkoholio koncentraciją kraujyje. Tai reiškia, kad alkoholio kvapą galima aptikti, išmatuoti ir pagal jį apskaičiuoti žmogaus alkoholio koncentraciją kraujyje – AKK (Blood Alcohol Concentration).  AKK skaičiavimas tai standartinė priemonė nustatyti asmens alkoholio vartojimo sutrikimo mastą. Pagrindinis dalykas, kurį reikėtų atsiminti, tai, kad žmonių gebėjimas įsisavinti ir šalinti alkoholį labai skiriasi. Paprasčiau tariant, kai kurie žmonės dėl epigenetikos skirtumų alkoholį gali greičiau alkoholį įsisavinti ir jį pašalinti. O kitiems tai gali būti veiksnys, apsaugantis negimusį kūdikį.

Daug kam nėra žinoma, kad besivystantis vaisius neturi visiškai susiformavusių kepenų, kad galėtų metabolizuoti alkoholį savo kraujotakoje, todėl negalės veiksmingai pašalinti alkoholio. Svarbu prisiminti, kad aptariant alkoholio poveikio mokslines žinias besivystančiam negimusiam kūdikiui, kiti nelegalūs ir legalūs narkotikai taip pat sukelia pavojų nėštumo metu. Daug teratogenų (medžiagų, kurios trukdo normaliam vaisiaus vystymuisi), įskaitant piktnaudžiavimo medžiagas (tabakas, kava ir kt.), šviną, tam tikrus vaistus ir toksinus. Tačiau iš visų piktnaudžiavimo medžiagų, kurias moterys gali vartoti nėštumo metu, alkoholis žaloja labiausiai ir jo poveikis išlieka ilgam. Tai labiausiai paplitęs teratogenas, kurį Vakarų pasaulyje vartoja moterys nėštumo metu.

AR PLANUOJATE SUSILAUKTI KŪDIKIO?

Susilaikymas nuo alkoholio iki pastojimo padidins jūsų tikimybę susilaukti sveikesnio kūdikio. Jūs sumažinsite savo riziką:

• Persileidimui ar negyvo vaisiaus pagimdymo,

• susilaukti kūdikio su fiziniais defektais,

• susilaukti kūdikio, turinčio neurologinio vystymosi sutrikimų, tokių kaip intelekto sutrikimas.

„Saugus alkoholio kiekis nėštumo metu nėra žinomas.“

BESIVYSTANTI NERVINĖ SISTEMA

Įrodyta, kad riebalų rūgščių etilo esteriai naujagimio pirmosiose išmatose (mekoniume) netrukus po gimimo tai patikimas žymuo, leidžiantis nustatyti alkoholio ir narkotikų vartojimą nėštumo metu.

CNS vystymasis prasideda maždaug trečiąją nėštumo savaitę ir tęsiasi visą nėštumą ir po gimdymo. Apskaičiuota, kad žmogaus smegenų žievėje randama 95–100 milijardų neuronų, todėl vien smegenų žievėje susidaro beveik 250 000 naujų neuronų kiekvieną minutę visą nėštumo laikotarpį. Kai smegenys vystosi, šiam CNS vystymosi laikotarpiui būdingi spartaus augimo ir lėtesnio augimo laikotarpiai. Šiuo neuronų vystymosi laikotarpiu vyksta daugybė procesų. Neuronai migruoja, kad palengvintų smegenų funkcionavimą visą gyvenimą, o tarp neuronų ir CNS susikuria sinapsių dariniai. Nors sinapsių dariniai tęsiasi visą gyvenimą, CNS vystymosi etapas prieš gimdymą pažymėtas sparčiu ir lemiamu periodu šiuo jungiamuoju laikotarpiu. Šis laikotarpis labai svarbus dar todėl, kad vystosi mielino apvalkalas – tai procesas, vadinamas mielinizacija, kuris prasideda vaisiaus vystymosi 14-tą savaitę ir tęsiasi po gimdymo kūdikystėje ir netgi paauglystėje.

Kūdikiai ir vaikai įgyja svarbių įgūdžių ankstyvaisiais metais, o 80 procentų viso smegenų ląstelių vystymosi eiga tęsiasi iki trejų metų.

Žinoma, kad alkoholio vartojimas pirmąjį trimestrą gali smarkiai sunaikinti ląstelių vystymąsi ir sukelti pražūtingų rezultatų, iš kurių rimčiausias – savaiminis abortas. Totipotencijos (ląstelės gebėjimo dalintis ir gaminti) procesui kelią užkerta teratogeninis alkoholio poveikis motinos kraujotakoje. Jei organizmas atsilaiko ir alkoholis nesukelia savaiminio aborto, tuomet alkoholis sutrikdo natūralų CNS vystymąsi ir palieka besivystančias smegenis su trūkstamais ryšiais visą gyvenimą. Reikia tik nedidelio neuronų kiekio praradimo, kad CNS veiktų nevisavertiškai (netinkamai) ir, kad individas likusį gyvenimą nugyventų su pražūtingais padariniais. Ląstelių sužalojimo lygis šiame etape turės įtakos tam, kaip vaikas su VASS vystysis po gimimo. 

Antrąjį ir trečiąjį trimestrą susiformuoja audiniai ir organai. Tačiau kai kurie organai ir organizmo sistemos, kaip pvz., CNS, į alkoholio sukeliamus pažeidimus ir/ar pakitimus reaguoja itin jautriai. Tai siunčia mums žinią, kad per visus devynis nėštumo mėnesius nėra saugaus laikotarpio vartoti alkoholį. Dėl ilgos CNS vystymosi laikotarpio padidėja jos pažeidžiamumas teratogeniniam alkoholio ir kitų vaistų poveikiui.

Dar tik neseniai mokslininkai pradėjo tirti vaisiaus smegenis ir vizualiai sekti smegenų komunikacijos tinklo pokyčius paskutiniame nėštumo trimestre su daug mažesniais invaziniais metodais nei ankščiau. Jie nustatė, kad vaisiaus smegenys sukuria esminius junginius savo vystymosi etape prieš gimdymą. Smegenų skenavimai (nuskaitymai) rodo, kad su amžiumi gerėja smegenų junginių vystymasis. 

Svarbu prisiminti, kad kitoms vystymosi sritims taip pat gresia pavojus, įskaitant akis ir ausis, kurios glaudžiai susijusios su besivystančia nervine sistema. Ir dar atrastas ryšys su dantimis, kai naujagimis pradeda vystytis. Kai CNS sutrikusi ir junginiai susiformavę netinkamoje vietoje, dėl to siunčiamų signalų apie emalio gamybą sveikam augimui ir stipriems dantims gali nebelikti. Todėl jau mažas vaikas gali turėti dantų ėduonį.

Svarbu suvokti, kad alkoholio vartojimas nėštumo metu ne tik gali, bet ir panaikina sveikesnio gyvenimo būdo pasirinkimo privalumus.

PAGRINDINIŲ FAKTŲ SANTRAUKA

• Nėštumo metu vartojamas alkoholis padidina su alkoholiu susijusių apsigimimų riziką, įskaitant augimo sutrikimus, veido anomalijas, CNS sutrikimus, elgesio sutrikimus ir sutrikusią intelektinę raidą.

JOKS alkoholio kiekis negali būti laikomas saugiu bet kuriuo nėštumo trimestru.

• Alkoholis pakenkia vaisiui bet kuriame nėštumo etape. Žala gali atsirasti pirmosiomis nėštumo savaitėmis, dar prieš moteriai sužinant, kad ji nėščia.

• Pažinimo ir elgesio problemos, išsivysčiusios dėl (priešgimdyminio alkoholio poveikioPAP), išlieka visą gyvenimą ir dažniausiai nepagydomos. Įvairios terapijos padeda sušvelninti alkoholio žalos poveikį kasdieniame gyvenime.

• Su alkoholiu susijusių apsigimimų ir CNS pažeidimų galima visiškai išvengti.

Dėl aukščiau išvardytų priežasčių būtina taikyti šias sąlygas:

• Nėščia moteris nėštumo metu turėtų rinktis nevartoti alkoholio.

• Nėščia moteris, kuri nėštumo metu jau vartojo alkoholį, turėtų sustoti, kad sumažintų tolimesnę alkoholio keliamą žalą.

• Moteris, kuri svarsto galimybę pastoti, turėtų susilaikyti nuo alkoholio.

• Žinant, kad beveik pusė visų gimdymų neplanuoti, vaisingo amžiaus moterys turėtų pasitarti su specialistu ir imtis priemonių, kad sumažintų PAP galimybę.

• Sveikesnio gyvenimo būdo konsultantai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai turėtų reguliariai teirautis vaisingo amžiaus moterų apie jų alkoholio vartojimą, informuoti jas apie alkoholio vartojimo nėštumo metu žalą vaisiui ir patarti nevartoti alkoholio visiškai.


ALKOHOLIS IR DOPAMINAS

Dopaminas tai neuromoduliatorius, kurį naudoja neuronai keliose smegenų srityse, susijusiose su motyvacija ir skatinimu.

Limbinė struktūra kontroliuoja biologines motyvacijas, emocijas (pyktį, džiaugsmą, alkį, troškulį, baimę, malonumą, lytinį potraukį, agresiją ir kitus). Struktūros veikla labai svarbi pažinimui ir atminčiai, į ją ateinanti nauja informacija sujungiama su saugomąja, įvertinama jos reikšmė organizmui. Veikdama vegetacinius centrus ir endokrininę sistemą limbinė sistema atitinkamai keičia individo elgesį.

Alkoholis veikia daugelį medžiagų, perduodančių signalus tarp neuronų (neurotransmiterių). Tarp jų dopaminas sulaukė ypatingo dėmesio, nes keliuose tyrimuose nustatyta, kad alkoholis stimuliuoja dopaminą išskiriančių neuronų pogrupio veiklą ir taip sustiprina dopamino sukeltą (dopaminerginį) signalo perdavimą atskiroje smegenų srityje, vadinamoje „nucleus accumbens“ (NAc). Alkoholis dalijasi šia savybe su daugeliu piktnaudžiavimo medžiagų, įskaitant nikotiną, marichuaną, heroiną ir kokainą.

DOPAMINO VAIDMUO ELGSENOJE

Daugybė tyrimų rodo, kad dopaminas atlieka svarbų vaidmenį motyvuojant ir skatinant. Dopaminerginius neuronus aktyvina motyvaciniai dirgikliai, skatinantys žmogų ar gyvūną atlikti ar pakartoti tam tikrą elgesį.


Paruošė Gydovas, tekstą taisė Kornelija Lukoševičė

ŠALTINIS:

  • Knyga: SUSIVOKIMAS apie VAISIAUS ALKOHOLIO SPEKTRO SUTRIKIMĄ: VASS VADOVAS TĖVAMS, RŪPIBOS DARBUOTOJAMS IR PROFESIONALAMS. Autoriai Marija Katerik ir Lijamas Kiuranas (UNDERSTANDING FETAL ALCOHOL SPECTRUM DISORDER: A GUIDE TO FASD FOR PARENTS, CARERS AND PROFESSIONALS BY MARIA CATTERICK AND LIAM CURRAN)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s